Pelikán se chlubí zaměstnaností vězňů. ,Neplní prohlášení,‘ kontruje opozice
(NE)ÚSPĚCHY MINISTRA PELIKÁNA
Snížení nákladů na vymáhání dluhů nebo zvýšení zaměstnanosti vězňů. To jsou věci, kterými se po dvou letech ve funkci pochlubil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO). Na pondělní tiskové konferenci zároveň představil své priority pro podzimní volby – například zavedení elektronických náramků. Zástupci opozice ale jeho úspěchy zpochybňují a říkají, že ministerstvo nesplnilo vlastní programové prohlášení.
Na Pelikánovu konferenci zareagoval například poslanec a člen ústavněprávního výboru Martin Plíšek z TOP 09. „Nepředložil nové procesní předpisy, tedy občanský soudní řád a trestní řád, které měly urychlit a zmodernizovat soudní řízeni tak, aby se lidé a firmy domohly svých práv co nejdříve,“ napsal.
Vyčetl mu také to, že nový zákon o znalcích a novelu insolvenčního zákona k oddlužení poslal do sněmovny se zpožděním až v závěru volebního období. „Ministr za celou dobu ve funkci předkládal jen malé, často nepotřebné dílčí změny zákonů místo toho, aby koncepčně řešil priority, které tak zůstanou nenaplněny,“ míní.
‚Nebezpečné profesní selhání‘
Pelikána ostře zkritizoval také poslanec a bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Také podle něj ministr za dva roky neprosadil žádné potřebné změny, pouze „vyšší ochranu dlužníků a státních zástupců“.
„Aktivita ministra Pelikána se nezdravě stranicky zpolitizovala. Kdo nic nedluží, a není tak součástí početné voličské skupiny dlužníků, nebo není státním zástupcem zneužívajícím moc ve prospěch hnutí ANO, ten se zastání či pozornosti pana ministra nedočká,“ tvrdí. Ministerstvo se tak podle něj stalo „spravedlivým“ jen pro hnutí ANO a jeho potencionální voliče.
Blažkovi, který vedl sněmovní komisi k reorganizaci policie, vadí, že se Pelikán nechce řídit usnesením zákonodárců k provedení personálních změn na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci. „V poslední době dal navíc pan Pelikán opakovaně najevo svou neúctu až pohrdání k poslancům a Sněmovně. V systému parlamentní republiky je to obzvlášť u ministra spravedlnosti vážné a nebezpečné profesní selhání,“ napsal.
‚Podnikatelé ušetřili přes 100 milionů‘
Po úpravách advokátního a exekučního tarifu činí náklady na vymáhání tisícikorunového dluhu 12.000 korun, zatímco před deseti lety mohly podle ministerstva vystoupat až k 29.000. Od letošního dubna pak celkové náklady takové exekuce klesnou na 7700 korun, pokud dlužník svůj dluh uhradí do měsíce od výzvy exekutora. „Pořád je to více, než bychom si přáli, ale v tuto chvíli je to limit možného,“ podotkl na pondělní tiskové konferenci Pelikán.
Ministr dále pochválil změny v oblasti vězeňství, konkrétně to, že ve věznicích nyní pracuje 7860 odsouzených, což je o téměř 30 procent více než na začátku loňského roku. Na jaře chce ministerstvo spustit pilotní projekt dluhového poradenství pro vězně, a zvýšit tak jejich finanční gramotnost.
V oblasti obchodního práva patří k novinkám to, že zápis společností do obchodního rejstříku mohou od května 2015 provádět notáři. Ministerstvo uvedlo, že tento způsob nyní využívá sedm z deseti nových subjektů, a zakladatelé společností s ručením omezeným tak na soudních poplatcích ušetřili přes 124 milionů korun.
Podle Pelikána se také daří modernizovat justici – soudy a věznice nově využívají na 150 videokonferenčních zařízení, a šetří tím Vězeňské službě náklady na eskorty. Plánem pro následující rok je instalace nahrávacích zařízení ve všech jednacích síních soudů.