Ironie pochodu státníků. Kdo šel v Paříži za svobodu slova?

Proč nepřijel Obama?

Ironie pochodu státníků. Kdo šel v Paříži za svobodu slova?NOVÉ
Světoví politici v neděli v Paříži Foto: Foto: Reuters
2
Svět
Echo24
Sdílet:

V neděli pochodovalo Paříží za oběti útoků teroristů kromě milionu a půl lidí také více než 50 státníků. Někteří na sebe ale mimo projevu solidarity a požadavků svobody slova upoutali pokrytectvím, když ve svých zemích často právě tuto svobodu porušují. Washington Post zmiňuje kontroverzi např. u zástupců Egypta, Turecka, Ruska nebo Alžírska.  Organizace Reportéři bez hranic vyjádřila „zděšení z přítomnosti zástupců zemí, v nichž je omezena svoboda informací“.

V průvodu šel také jordánský král Abdullah, kde loni uvěznili 15 palestinských novinářů, turecký premiér Davutoglu, kde zavírají nejvíce novinářů na světě či egyptský ministr zahraničí Shoukry, kde už rok vězní novináře Al Jazeera.

Reportéři bez hranic uvádějí v souvislosti se svým indexem svobody tisku početný seznam zemí a zástupců, kteří se pochodu účastnili a kteří se na seznamu 180 zemí umístili velmi nízko. Egypt zastupovaný ministrem zahraničí Samehem Shoukrym je na 159. pozici, Turecko zastupované premiérem Ahmetem Davutoglu je 154. a Rusko se svým zástupcem Sergejem Lavrovem 148.

Mezi další nízko umístěné země patří 141. Jordánsko, Alžírsko se 121. místem, Spojené arabské emiráty se 118. pozicí a 98. Gabon. A obavy organizace nejsou zbytečné. V Egyptě odsoudili minulý rok množství novinářů, mezi nimi reportéry televize Al Jazeera k 7 až 10 letům vezení za „terorismus“. I Turecko v současné době vězní novináře, v roce 2012 a 2013 jich dokonce zadržovalo nejvíc na světě. 

Ruské přečiny proti svobodě slova a tisku jsou rovněž hojné, opoziční média jako Echo Moskvy a novináři jako Alexej Navalnyj čelí neustálému obviňování a represi ze strany Putinovy vlády. V Alžírsku připomíná WP sérii zatčení novinářů před volbami minulý rok. Ve Spojených arabských emirátech pak bylo od roku 2011 uvězněno více než 100 aktivistů a kritiků vlády. 

Hollande prý nechtěl Natanjahua s Abbásem

Kontroverzní byla přítomnost i zástupců dalších zemí. Francouzská média upozornila na premiéra Maďarska Viktora Orbána, který se nedávné minulosti snažil zavést daň z internetu. 

Zástupci znepřátelených zemí Benjamin Netanjahu a Mahmúd Abbás se i přes nevoli fracouzského prezidenta Françoisa Hollanda na průvod nakonec dostavili. Hollande údajně přítomnost ani jednoho ze zástupců Izraele a Palestiny na pochodu nechtěl, aby se nerozdmýchávaly zbytečně izraelsko-palestinské konflikty.

Proč nepřijel Obama?

Diskutovaná byla také absence amerického prezidenta Baracka Obamy. 

O tématu americké neúčasti debatovali například na televizní stanici CNN. Novinář Fareed Zakaria tam v pořadu, který moderuje, označil nepřítomnost vysoce postaveného Američana v Paříži za chybu. Moderatorka televizní stanice Fox News Greta Van Susteren zase na komunitní síti Twitter napsala: „Je to opravdu trapné. Kde je prezident Obama? Proč tam nejel?“

Podle některých amerických novinářů měl Obama poslat do Francie alespoň ministra zahraničí Johna Kerryho či viceprezidenta Joe Bidena. Kerry se v té době nacházel zrovna v Indii, kde byl na předem domluvené návštěvě. 

Spojené státy nakonec zastupovala francouzská velvyslankyně Jane Hartleyová.

Čtěte také: 1,3 milionu lidí v Paříži pochodovalo na památku obětí teroristických útoků

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz