Soudce Baxa: Svobody si nevážíme, spadla nám do klína

Další autorita kritizuje chování politiků

Soudce Baxa: Svobody si nevážíme, spadla nám do klínaNOVÉ
Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa Foto: Foto: Jan Zatorsky
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Svoboda nám spadla do klína a nevážíme si ji, myslí si předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Podle něj je poměrně jasně vidět rozdíl mezi návštěvou dalajlamy před 26 lety a dnes. Souhlasí také s ministrem kultury Danielem Hermanem, že poslední skutky nejvyšších ústavních činitelů jsou jenom hrou o páteř naší země, uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas Dvojka.

V rozhovoru se Josef Baxa opřel do prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů, tedy prezidenta, premiéra a předsedy obou komor parlamentu. „Pokud tvrdíme, že jsme svobodný, demokratický stát, tak se podle toho musíme chovat. A hlavně ti, kteří jsou hodně vidět,“ uvedl předseda Nejvyššího správního soudu. 

Baxa také připomíná, že celá návštěva má jedno společné téma, svobodu. V rozhovoru připomíná, že bychom ji měli považovat za nejcennější hodnotu kterou máme. „Musíme ji ale taky chránit a bránit. Na tom pak záleží, jestli dokážeme mít vztyčenou hlavu,“ uvedl Baxa. 

Míru svobody, kterou ztrácíme, je podle Baxy nejlépe vidět na návštěvě duchovního dalajlamy. Poprvé navštívil Českou republiku v roce 1990, pouhé čtyři měsíce po sametové revoluci. „Pokud tyto návštěvy porovnáte, je zřetelně vidět, jak pomalu, nenápadně a plíživě ztrácíme svobodu. Nevážíme si jí tolik, abychom ji chránili. Prostě jsme pro ni nemuseli bojovat. Spadla nám do klína a to, co je zadarmo, si lidi prostě neváží,“ říká Josef Baxa. 

Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa je ve své funkci už od roku 2003, kdy jej jmenoval Václav Havel. Předtím, v roce 1998, zastával funkci náměstka ministra spravedlnosti, ve které pracoval pro Otakara Motejla, Jaroslava Bureše i Pavla Rychetského. Toho má podle mnohých hlasů nahradit ve funkci předsedy Ústavního soudu. Už dříve Pavel Rychetský avizoval, že nedokončí své druhé funkční období.

Čtěte také: ‚Se zákazy a tresty se to přehání. Svobody ubývá‘

Baxa se v dřívějším rozhovoru pro Týdeník ECHO vyjádřil, že většina lidí, jež nemá s dodržováním pravidel žádné problémy, začíná mít pochybnosti, jestli žije ve svobodné společnosti. Podle něj je problémem, že se právo více zahušťuje. „Regulace se rozšiřuje i tam, kde dřív nebyla a připadala nám zbytečná. Nejvíc toho přibývá v oblasti veřejného práva. Nejhorší je, že ty zákazy jsou často vedeny těmi nejlepšími úmysly,“ řekl Baxa.

Čtěte také: 

Tajnosti kolem verdiktu u Nečasové? Zbytečné, tvrdí Baxa

‚Dalajlama v ČR vytvářel protičínskou separatistickou činnost‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články