Zbrojní pas na pět let. Vláda zpřísnila zákon o zbraních

Novela zákona o zbraních

Zbrojní pas na pět let. Vláda zpřísnila zákon o zbraníchNOVÉ
Ilustrační foto Foto: FOTO: Shutterstock
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Zkrácení doby platnosti zbrojního průkazu z deseti na pět let, přístup lékařů do registru zbraní nebo větší pravomoci policie umožní novela zákona o zbraních, kterou v pondělí schválila vláda. Zákon chce také zpřísnit pravidla pro nakládání s municí. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ocenil, že vláda takto dokázala zareagovat na výbuch muničních skladů ve Vrběticích a tragédii v Uherském Brodě, při níž střelec v restauraci zabil osm lidí a nakonec i sebe. O novele budou ještě rozhodovat poslanci a senátoři.

„Vláda dnes schválila důležitou novelu zákona o střelných zbraních a střelivu. Je výsledkem auditu legislativy, který po tragických událostech ve Vrběticích a Uherském Brodě provedlo Ministerstvo vnitra,“ uvedl premiér v tiskovém prohlášení.

Novela má zlepšit systém prověřování a vymáhání požadavků na zdravotní způsobilost držitelů zbrojních průkazů. Všichni majitelé zbraní budou muset projít lékařskou prohlídkou každých pět let, řekl novinářům ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Praktičtí lékaři podle Němečka nadále určí, zda je potřeba další vyšetření, například psychotesty. Ty povinné nebudou. „Posudky psychologů nejsou možné kvůli kapacitě,“ komentoval to Němeček. Podle ministerstva vnitra by v případě povinných psychotestů bylo nutné udělat jich až 60 000 ročně.

Novela také zajišťuje lékařům přístup do centrálního registru zbraní, aby věděli, jestli jejich pacient vlastní zbrojní průkaz. Další změna se týká například lidí, kteří mají různé lékaře kvůli zbrojnímu průkazu a běžnému léčení. Policie v takovém případě bude moct určit, jaký lékař poskytne posudek kvůli zbrojnímu průkazu. „Účelem takové změny je také zajistit, aby zdravotně nezpůsobilí držitelé zbrojních průkazů neunikali systému zdravotního dohledu,“ píše se v podkladech pro vládu.

Návrh má také rozšířit oprávnění policie v odůvodněných případech zadržet zbraň, střelivo nebo munici přímo v obydlí žadatele o vydání zbrojního průkazu, jehož zbrojní průkaz pozbyl platnosti.

Novela také stanovuje pravidla pro nakládání s municí civilními subjekty. Zákon nově upřesňuje pravidla kontrol a zlepšuje spolupráci všech kontrolních institucí státu. Zavádí se muniční licence pro firmy a muniční průkazy pro jejich zaměstnance.

Loni mělo v Česku zbrojní průkaz 292 283 lidí, z toho 62 286 ho potřebuje k výkonu povolání. Zbrojní licence podle údajů ministerstva vnitra mělo ke konci loňského roku v Česku 2116 držitelů, 21 z nich nakládalo s municí.

Na novelu zákona mají podle ministerstva vnitra navázat další právní předpisy, které detailně upraví technické aspekty skladovaní munice nebo jejího zabezpečení. Nové „muniční“ zákony by pak podle vnitra měly začít platit v roce 2017.

Čtěte také: Omezit zbraně je hloupost, vzkazují poslanci Bruselu

Brusel vytáhl proti zbraním. Průkaz bude třeba i na hračky a zapalovače

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články