Důmyslná komunikace teroristů. Využívají šifrování i poštovní holuby
Boj s terorismem
Islámský stát platil kdysi za instituci, která si příliš nelámala hlavu s důkladným zabezpečením svých komunikačních kanálů. Díky spoléhání se na nešifrované zprávy přes sociální sítě či mobilní telefony tak bylo možné jejich členy snadno vypátrat. Tato skutečnost se však nyní zásadně mění, islamisté přichází s čím dál rafinovanějšími způsoby koordinace svých dalších kroků, píše Wall Street Journal.
Pro vzájemnou komunikaci využívali teroristé dříve pouze jednoduché kanály, běžné tak byly mezinárodní hovory i nezašifrované SMS zprávy. V takovém případě pak nebylo pro zpravodajské služby obtížné vystopovat odesilatele či adresáta, kterého tak mohli speciálně vycvičení agenti snadno vypátrat a zatknout.
Svou slabost při práci s moderními zařízeními si však teroristé zřejmě v nedávné době uvědomili a rozhodli se tak pracovat na nápravě. „Až příliš jsme se spoléhali na technologie a úplně jsme ztratili stopu,“ potvrzuje jejich úspěchy s novými opatřeními anonymně jeden z agentů protiteroristické jednotky.
Využívání mobilních telefonů sice teroristé zcela neopustili, při jejich používání jsou však mnohem opatrnější. „Kupte si levné telefony, použijte je a zahoďte. To vám pomůže, aby vás nevystopovali,“ píše se v jedné ze zachycených zpráv mezi islamisty. V některých případech navíc radikálové předají zprávu a mobil od nich ihned převezme některý z kompliců, který ho zanese na odlehlé místo. Pokud ho tam později vystopuje protiteroristická jednotka, nepřijde Islámský stát ani o jednoho bojovníka.
Teroristé navíc už nevyužívají pouze jednoduché zprávy přes emailové klienty a profily na sociálních sítích. Své plány už mnohem častěji probírají pomocí zašifrovaných sdělení, která rozesílají přes speciální programy a aplikace, jakými jsou například WhatsApp a Telegram. Samotné zpravodajské služby přiznávají, že proti této ochraně zpráv jsou prozatím bezmocné.
„Máme tu co do činění s lidmi, kteří se dobře vyznají v tajných operacích, a kteří moc dobře znají naše schopnosti. Stojíme tu proti opravdovým profesionálům,“ myslí si šéf francouzské rozvědky Patrick Calvar.
Bojovníkům takzvaného Islámského státu se navíc nabízí i mnohem jednodušší možnosti komunikace. V poslední době tak teroristé využívají i živých poslíčků, kteří přenášejí malé lístky se vzkazy. Jindy naopak vyšlou s dopisem například holuba či speciálně vycvičeného psa. Vystopovat takovouto aktivitu je pro tajné agenty téměř nemožné.
„Využívají anonymitu stejně jako šifrování. Šifrování totiž může mnohem snáze upoutat pozornost tajných služeb. Je to velká výzva,“ myslí si Jean-Charles Brisard z pařížského Centra pro analýzu terorismu.
Přestože Islámský stát ztrácí na Blízkém východě velkou část svých území, s pomocí sebevražedných atentátníků dokáže i nadále po celém světě vzbuzovat hrůzu. Evropou takto otřásly například krvavé incidenty ve Francii a Belgii, k nimž se později připojili i útočníci v sousedním Německu. Tajné služby přitom předpokládají, že pro organizaci těchto útoků teroristé zřejmě využili právě nové způsoby komunikace.