'Obama tápe, Zeman škodí.' Šéf ODS sepsal knihu

Svět podle Fialy

'Obama tápe, Zeman škodí.' Šéf ODS sepsal knihuNOVÉ 2
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Prezident Miloš Zeman ohrožuje zahraničněpolitické zájmy Česka. Ale je dobře, že s podnikateli zaletěl do Číny. Ve své nové knize Na konci bezstarostnosti to uvádí předseda ODS Petr Fiala. V titulu věnovaném zahraniční politice Fiala volá po posilování vazby na USA. Také tu však kritizuje administrativu Baracka Obamy za rozvrat režimů Mubaraka v Egyptě a Kaddáfího v Libyi.

„Česká zahraniční politika se musí znovu stát společenským tématem. Doby bezstarostnosti, pokud jim někdo opravdu věřil, jsou pryč. Oslabený Západ a unavená Evropa čelí novým výzvám a ohrožením,“ láká čtenáře už přebal Fialovy knihy.

„Česká republika nemůže trpně čekat, jak se situace vyvine, měnit každého půl roku svoje zahraničněpolitické priority a nevědět, kde hledat záruky bezpečnosti, a dlouhodobě si hrát s důvěrou spojenců a s respektem soupeřů,“ zmiňuje šéf ODS ve zhruba 150stránkovém díle s podtitulem Co nechceme slyšet o Evropě, národních zájmech a zahraniční politice.

Společná zahraniční a obranná politika EU jako iluze

Už v předmluvě Fiala vyzdvihuje NATO a spolupráci s USA nad akceschopnost Evropské unie. „Bylo by naivní zakládat naši bezpečnost na něčem tak iluzorním, jako je společná zahraniční nebo obranná politika EU,“ uvádí. „Naproti tomu euroatlantické spojenectví v rámci NATO, a především spolupráce evropských demokratických států s USA, dlouhodobě zajišťuje mír Evropě. To je to jediné, k čemu se můžeme na základě zkušenosti a rozumu vztahovat.“

V textu o Evropě a oslabování Západu ale šéf ODS Američany a další západní mocnosti kritizuje. Kvůli intervencím v severní Africe v době takzvaného arabského jara.

„Když byl diktátor libyjskými povstaleckými jednotkami za podpory Severoatlantické aliance přece jen poražen, začali se západní spojenci s obavami ptát, kdo se to vlastně s jejich pomocí dostal v Libyi k moci. Výsledkem je rozpadlá země, nefungující stát rozdělený na kmenová území.“

„Rozpad prozápadního a stabilního režimu prezidenta Mubáraka v Egyptě vedl přes násilnické nepokoje a přes zdání demokratických voleb k vítězství nebezpečného Muslimského bratrstva a k rychlému konci Západem tolik podporované hry na demokracii. Pak už nezbylo než potichu a s velkými náklady a ztrátami umožnit nastolení vojenské diktatury, které vlastně navazuje na Mubárakův autoritativní stát,“ zmiňuje v případě Egypta.

„Spojené státy a jejich spojenci snad chtěli svrhnout mezitím už dávno neškodného a se Západem spolupracujícího libyjského diktátora Kaddáfího, ale půl roku se jim tento vojensky relativně jednoduchý úkol nedařilo naplnit,“ pokračuje Fiala na příkladu Libye. „Když byl diktátor libyjskými povstaleckými jednotkami za podpory Severoatlantické aliance přece jen poražen, začali se západní spojenci s obavami ptát, kdo se to vlastně s jejich pomocí dostal v Libyi k moci. Výsledkem je rozpadlá země, nefungující stát rozdělený na kmenová území,“ dodává.

Chybná, ale hlavně nejasná strategie prezidenta USA

Vysvětlení takové akce se podle předsedy ODS těžko hledá i těm, kdo podporovali intervence v Afghánistánu a Iráku. „Cíle, logika a signály zahraničněpolitické a bezpečnostní strategie uskutečňované prezidentem Obamou nejsou jen chybné, to by ještě šlo unést, ale jsou především nejasné,“ podtrhuje Fiala s tím, že nerozhodnost a slabost Západu mu nezajistí respekt ani bezpečnou budoucnost.

„Neexistuje rozpor mezi podporou lidských práv a ekonomickou diplomacií. Toto falešné dilema si vytváříme sami.“

Česká republika musí být podle šéfa občanských demokratů v zahraniční politice silná a uvědomovat si své zájmy. Jak si to Fiala představuje? Příkladem jsou lidská práva. „Neexistuje rozpor mezi podporou lidských práv a ekonomickou diplomacií. Toto falešné dilema si vytváříme sami,“ zmiňuje. Podpora lidských práv a ekonomická diplomacie podle něj musí být racionálně vyvážené.

Je dobře, že Zeman letěl do Číny. Jen si neměl splést letadlo

„Je v našem zájmu, v zájmu České republiky, rozvíjet hospodářské vztahy s Čínou. Kdyby si pan prezident na závěr své cesty nespletl letadlo a kdyby nevykládal to, co mu zde možná jeho voliči věří, ale co je v mezinárodní politice nepřijatelné, byla by asi bilance jeho návštěvy mnohem příznivější,“ míní šéf ODS a na Zemanovu adresu tvrdí: „Je totiž dobře, že do Číny jel, že s sebou vzal podnikatele, že jim otevíral dveře na čínský trh, a to prostřednictvím kontaktů s reprezentanty čínského režimu, a dokonce i to, že se stavěl za zájmy konkrétních českých firem. Přesně tak se musí v zemích, jako je Čína, postupovat.“

Čtěte také: Jindro, miliardáři mají šunku od kosti, poletím s nimi

Přijel jsem se od vás učit, řekl Zeman v Číně. Doslovný přepis rozhovoru

Celkové hodnocení předseda ODS pro prezidenta kladné nemá. Aspoň, co se zahraniční politiky týče. „Dokázal během několika měsíců zpochybnit dlouho budovanou důvěryhodnost České republiky a naše postavení v očích západních spojenců. Ocitli jsme se v nebezpečné situaci, kdy si není možné na něco hrát. Zahraniční politika prezidenta nepřímo ohrožuje naše bezpečnostní a zahraničněpolitické zájmy. Máme právo ho se vší důsledností žádat, aby ji změnil,“ uvádí.

Titul na Konci bezstarostnosti vydalo vydavatelství Barrister & Principal s doporučenou cenou 199 korun.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Spiknutí neinformovaných

KOMENTÁŘ

Minule jsem tu psal o nešťastném zvyku českých politiků zaujímat vyhrocená stanoviska ke světovému dění – čím odlehlejší, tím lépe. Spekulace zní, že politici ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz