A znovu. Summit EU hledá s Tureckem dohodu o migrantech

Summit o migrantech

A znovu. Summit EU hledá s Tureckem dohodu o migrantechAKTUALIZUJEME 1
Svět
Echo24
Sdílet:

V Bruselu začal ve čtvrtek summit Evropské unie, na kterém se budou premiéři a prezidenti především snažit najít shodu na způsobu vracení běženců z Řecka do Turecka. Dohodu ale komplikují pochybnosti o legálnosti navrženého mechanismu a také odpor Kypru k možnému otevření nových kapitol v jednání o vstupu Turecka do EU. Německá kancléřka Angela Merkelová ale byla před zahájením vrcholné schůzky opatrně optimistická.

Přestože je hlavním tématem summitu uprchlická krize, šéfové států a vlád budou nejprve jednat o posílení hospodářského růstu a zlepšení konkurenceschopnosti EU. K diskusi o migraci se unijní lídři dostanou až pozdě večer a budou hledat společnou pozici pro páteční rozhovory s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem.

Dohodu s Tureckem o vracení běženců komplikují právní otázky. Litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová při příchodu na summit řekla, že návrh dohody je na hraně mezinárodního práva. Koncept plošného vracení migrantů kritizovaly v uplynulých dnech nevládní organizace zabývající se lidskými právy i úřady Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Další komplikací je odmítavý postoj Kypru k požadavku Ankary, aby EU výměnou za vracení běženců otevřela další kapitoly přístupových rozhovorů. Nikósie jednoznačně vylučuje další pokrok v přístupových jednáních s Tureckem, pokud jej Ankara neuzná.

Merkelová při příchodu na summit řekla, že očekává komplikovaná jednání, směrem k výsledku je ale opatrně optimistická. Podobně se vyjádřil i šéf Evropské rady Donald Tusk. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker novinářům řekl, že si je „celkem jist“, že dnes nebo v pátek dohody s Tureckem dosaženo bude.

Ojedinělý postoj V4

Ne všichni však vidí dohodu s Tureckem jako nezbytně nutnou. Podle názoru maďarské vlády taková dohoda k vyřešení migrační krize není nezbytná, protože se jako účinné ukázalo zablokování takzvané balkánské migrační cesty. „Balkán Evropskou unii ochránil,“ prohlásil János Lázár, šéf úřadu maďarského premiéra Viktora Orbána. Nyní jde podle něj především o to pomoci Řecku, aby se vyrovnalo s uprchlíky. Migranty nezastaví dohoda Evropské unie s Tureckem, ale ochrana hranic, zdůraznil.

Agentura MTI informovala, že předseda maďarské vlády Orbán se chce ještě dnes v Bruselu sejít odděleně se svými kolegy ze zemí visegrádské skupiny – s premiéry Česka, Polska a Slovenska. Tyto státy v zásadě sdílejí maďarskou pozici v otázce uprchlíků.

Lázár potvrdil, že Maďarsko by nejraději nepřijalo žádného uprchlíka. Je pro to, aby rozdělení žadatelů o azyl z Turecka v Evropě probíhalo na dobrovolném základě, ne proti vůli dotyčných členských států EU.

Čtěte také: Zeman podpořil polského prezidenta a vládu proti moralizování z EU

Čtěte také: Zaorálek: Rusové zásobují Evropu uprchlíky. Dopravují je i letecky

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články