Nový zákon o hazardu umožňuje blokovat weby. Opozice mluví o cenzuře
Regulace hazardu nebo internetu?
Sněmovna schválila nový zákon o hazardních hrách. Povoluje například podnikání zahraničních sázkových on-line společností a obsahuje možnost blokovat webové stránky s nepovoleným hazardem.
Odpůrci tohoto nástroje hovoří o cenzuře internetu. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) to odmítá. V účinnost má nový zákon vstoupit od příštího roku, nahradí dosavadní normu z roku 1990.
Zákon za stanovených podmínek legalizuje podnikání zahraničních internetových sázkových firem, což má především umožnit regulaci a zdanění tohoto byznysu. Internetové hry bude možné nabízet pouze v češtině. Zákon však obsahuje i kritizované paragrafy umožňující blokování stránek s nepovoleným hazardem. Ukládá povinnost poskytovatelům připojení k internetu na území Česka zamezit přístup na internetové stránky uvedené na seznamu nepovolených internetových her.
Poslanec Jan Farský (TOP 09 a Starostové) řekl, že jde o průlom do svobody internetu, jaký zde dosud nebyl. Poznamenal, že ministerstvo financí také neblokuje webové stránky s nelegálním prodejem zbraní. Podle dřívějšího vyjádření předsedy Sdružení pro internetový rozvoj Jána Simkaniče dostává ministerstvo financí téměř neomezenou pravomoc cenzurovat internet. Podle prohlášení Pirátů se z ministerstva stane cenzurní úřad.
Poslanci odmítli návrhy poslance Farského, který chtěl buď tyto paragrafy vypustit, nebo je alespoň upravit tak, aby o blokování stránek rozhodoval soud. Leoš Heger (TOP 09 a Starostové) navrhoval, aby ministerstvo pojmenovalo tento nástroj jako institut cenzora.
Z ministerstva financí se stane cenzurní úřad
Vůči zákonu se na Facebooku vymezil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Cenzura internetu je pro nás nepřijatelná. Poprvé od roku 1989 se stalo, že byla schválena cenzura svobodného média politicky řízeným úřadem státní správy. Je to nesmírně nebezpečné pro svobodnou společnost a další ztráta kousku svobody v naší zemi,“ napsal Kalousek.
S reakcí neotálela ani Česká pirátská strana. Poslaneckou sněmovnu nařkla z faktického schválení cenzury internetu v ČR. „V rámci novely zákona o loteriích dnes sněmovna ministerstvu financí garantovala pravomoc zcenzurovat libovolný web, který bude zařazen na seznam nepovolených Internetových her,“ napsal mediální odbor Pirátů.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš se k rozhodnutí sněmovny vyjádřil samostatně. „Dnešek je černý den pro svobodu Internetu v České republice. Pokusíme se toto rozhodnutí zvrátit v senátu a pokud se to nepodaří, uděláme, co budeme moci, aby cenzurní paragrafy zrušil Ústavní soud. Cenzura je nepřípustná.“
Na doporučení Evropské unie
Ministr Babiš blokování stránek hájil s tím, že jde o nástroje, které doporučuje Evropská komise a které používá 18 zemí unie. „To blokování stránek není výmysl České republiky,“ připojil se předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD).
Děkuju poslancům, že schválili zákon o hazardu, koukám, že větší než ústavní většinou. Neuvěřitelné.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 13. dubna 2016
Zákon jako jedno z opatření proti patologickému hráčství přináší hlavně omezení pro hráče. Prostřednictvím jejich rejstříku budou mít hazard zakázaný lidé, kteří pobírají dávky pomoci v hmotné nouzi, ti, vůči kterým byl pravomocně prohlášen úpadek v rámci insolvenčního řízení, či lidé, kterým hru zakázal orgán činný v trestním řízení. O zápis do rejstříku bude ale možné také dobrovolně požádat.
Zákon umožní zaměstnancům Celní správy vstupovat do heren a kontrolovat je. Celníci budou mít také právo trestat a vymáhat sankce. Celníci budou moci kontrolovat, jestli firmy plní ohlašovací povinnost, dále ověřovat věk hráčů, případně jestli hráč nefiguruje na seznamu osob, kterým je hra znemožněna.
Povolování hazardních her bude nově dvoustupňové. Ministerstvo financí bude zajišťovat základní povolení ověřující způsobilost žadatele a splnění všech odborných a technologických požadavků, ale povolení k umístění herního prostoru bude ve výhradní pravomoci příslušné obce, na jejímž území má být hazardní hra provozována.