Teroristům unikli. Teď stovky lidí čekají bez dokladů ve skladu
V přístřešku u bruselského letiště
Hrůzné zážitky a strach o vlastní život z bruselského letiště Zaventem vystřídala pro stovky lidí nejistota a nervozita. Celá řada evakuovaných po útocích teroristů zůstává nedaleko letiště provizorně ubytovaná ve skladu, kde lidé čekají na vyřízení svých cestovních dokumentů. Mix národností, které v době explozí čekaly na své lety, tráví v přístřešku druhý den, píše časopis New York.
Dva dny po útocích na letiště a metro v Bruselu zůstávají stovky evakuovaných z letiště v nejistotě z toho, co přijde. Jejich plány útoky náhle přerušily a lidé nyní čekají na opětovné vyřízení cestovních dokumentů do destinací, jako jsou Houston, Detroit, Londýn nebo Nové Dillí. Otřesení lidé musí čekat ve skladě v nevyhovujících podmínkách a řešení je pro zatím v nedohlednu.
Yesterday these people survived a bomb attack at Brussels airport. Now they're here in Leuven trying to get home: pic.twitter.com/rK5KZc6a0z
— Rossalyn Warren (@RossalynWarren) 23. března 2016
Here are the service desks helping the several hundred stranded passengers trying to get home. #BrusselsAttack pic.twitter.com/KUC2j6ei59
— Rossalyn Warren (@RossalynWarren) 23. března 2016
„Mladé maminky s dětmi včera v noci plakaly,“ řekla pro BuzzFeed News 58letá Dibdi Shahová, která v Bruselu čekala na navazovací let z Indie domů do Spojených Států. „My jsme jim říkali, že to bude v pořádku. ‚Všichni jsme tu pohromadě, proč jste tak nervózní? Bude to v pořádku.‘“
Při útěku z letiště si spoustu z evakuovaných nestačili ani nemohli vzít většinu svých věcí. „Řekli nám, že tam máme všechno nechat, nemáme zavazadla, nemáme léky. Někteří ani nemají své pasy – prostě utíkali. Také jsme se nevysprchovali, nemáme ani náhradní oblečení. Teď je tady prostě moc lidí. Myslím si, že na něco takového opravdu nebyli připraveni,“ pokračovala v popisování bezútěšné situace Shahová.
Skupinky lidí se rozhodly na vlastní pěst sklad opustit a nechat se taxíky dovést na letiště v okolních zemích, odkud by mohli pokračovat do svých původních cílů. V tomto případě je ale na nich, aby náklady uhradili, což si ne všichni mohou dovolit nebo nechtějí opustit místo, kde předpokládají, že dostanou své věci.
Queues of people still waiting to find alternative routes out of Brussels #BrusselsAttack pic.twitter.com/OEZ1gEBHpk
— Rossalyn Warren (@RossalynWarren) 23. března 2016
Here's where hundreds of passengers from Brussels airport slept last night #BrusselsAttack pic.twitter.com/fRXvA1yhsJ
— Rossalyn Warren (@RossalynWarren) 23. března 2016
V současnosti lidé nevědí, kdy dostanou zpět svá zavazadla nebo kdy dojde k vyřízení jejich náhradních letenek. Aerolinky na místě zřídily provizorní stánky, na kterých se snaží odbavovat pasažéry, kteří s nimi cestovali. Podle zástupců leteckých společností je ale možné, že se situace potáhne až týden.
Na místě pomáhají pracovníci Červeného kříže, distribuují jídlo a zdravotnické potřeby. Několik lidí se navíc bojí sklad opustit a vydat se na cestu ze strachu z oplétaček s policií právě kvůli chybějícím pasům a potřebným vízům. Skupina indických turistů se pak i přesto, že má své pasy, bojí opustit Belgii a nasednout na spoj v jiné zemi proto, že nemá schengenská víza.