Zákaz vycházení. Město ochromil hněv kvůli smrti mladíka
Nepokoje v Americe
V americkém městě Ferguson o půlnoci místního času začal platit zákaz nočního vycházení, který má zamezit dalším protestům vyvolaným zastřelením neozbrojeného černošského mladíka Michaela Browna. Nepokoje však neustaly, při zákroku policie bylo sedm lidí zatčeno a jeden muž byl za nevyjasněných okolností postřelen.
Osmnáctiletého Michaela Browna zastřelil minulý víkend osmadvacetiletý bělošský strážník Darren Wilson. Podle policie došlo k potyčce mezi Wilsonem, Brownem a jeho nejmenovaným společníkem a policista byl zraněn. Co předcházelo osudové střelbě? Brown podle policejní verze měl ten den krást v místním obchodě. Někteří svědci tvrdí, že Brown začal prchat, jiní lidé prohlašují, že naopak dal ruce nad hlavu, policie zase, že se snažil policistovi Wilsonovi vzít zbraň.
Policisté zatím okolnosti případu nedokázali jasně vysvětlit.
Hněv mezi afroamerickým obyvatelstvem vyvolal způsob, jakým si policie v případu vedla. Smrt mladíka provázely od počátku nejasné okolnosti, jméno strážníka, který Browna zastřelil, zveřejnila policie až tento pátek, tedy šest dní po jeho úmrtí. Obyvatelé Fergusonu ve státě Missouri se sešli k protestům v ulicích už 9. srpna, v den Brownovy smrti. Proti davu skandujícímu „My jsme Michael Brown“ rázně zakročila policie.
Masked demonstrators protest against the August 9 police shooting of 18-year-old Michael Brown AFP Photo /Joshua Lott pic.twitter.com/WeRR1YOQt0
— Agence France-Presse (@AFP)
August 17, 2014
Některé z demonstrací se pak v následujících dnech změnily v násilné střety s policisty, při nichž byl vážně postřelen další mladík a protestující vyrabovali několik obchodů. Napětí vyvolávalo zejména to, že v oblasti, kde převládají černoši, tvoří místní policejní sbor téměř samí běloši.
Situace se mírně uklidnila ve čtvrtek, když byl do čela místní policie povolán afroamerický kapitán Ronald Johnson. Klid však dlouho nevydržel a guvernér státu Missouri Jay Nixon v reakci na nepokoje vyhlásil v sobotu ve městě mimořádný stav a zákaz nočního vycházení s platností od půlnoci místního času do páté hodiny ranní.
Protestující dav se sice v noci na naděli částečně rozešel, tvrdé jádro afroamerických demonstrantů ale rozehnali v neděli nad ránem až těžkooděnci se štíty a v přilbách. Lidé skandovali „žádná spravedlnost, žádný zákaz vycházení, žádný mír“.
Podle agentury AP policisté zakročili dýmovnicemi a slzotvorným plynem. Na místo přijelo pět policejních obrněných vozů, z tlampačů se strážci pořádku pokoušeli demonstranty varovat před dalšími násilnostmi. Sedm osob bylo při nočním zásahu zadrženo.
Police in #Ferguson, Missouri, confirm they fired tear gas at #MichaelBrown protesters http://t.co/9XKBjyT3lc & pic.twitter.com/o1NfJ8oKtY
— BBC Breaking News (@BBCBreaking)
August 17, 2014
Jeden muž byl v kritickém stavu převezen do nemocnice po zásahu střelou. K incidentu podle policie došlo v jedné z místních restaurací. Policisté při zásahu proti demonstrantům údajně nestříleli, neznámý pachatel z místa činu uprchl.
Podle amerických médií smrt Michaela Browna přijelo do Fergusonu vyšetřovat asi padesát federálních agentů FBI. Vyslechli údajně všechny očité svědky, se závěry svého vyšetřování ale zatím novináře neseznámili.