Cenzura karikatur Charlie Hebdo je tu. Nechceme nikoho urazit, hájí se média
Svoboda slova? Cenzura? Rozum?
Některá světová média se vyhýbají zveřejnění karikatur proroka Mohameda z francouzského týdeníku Charlie Hebdo. Kresby autorů, které ve středu postříleli maskovaní teroristé přímo v pařížské redakci časopisu, jsou ve zprávách rozostřené nebo v nich úplně chybí. Deníky prý nechtějí urážet věřící. Někteří komentátoři tento přístup zpochybňují jako projev strachu.
Kreslené karikatury proroka Mohameda nezveřejnily přední americké deníky The New York Times nebo The Wall Street Journal. Fotografie kreseb neposkytovala ani americká mediální agentura Associated Press (AP).
Mluvčí AP Paul Colford sdělil serveru Daily Beast, že na žádné z fotografií, které AP k útoku vydala, nejsou karikatury Mohameda. Vyřazena byla tedy i fotografie vedoucího vydání týdeníku Charlie Hebdo Stéphana Charbonniera, který je mezi mrtvými a na fotografii držel vydání s karikaturou Proroka na titulní straně. "Už několik let se držíme politiky nešířit provokativní snímky," řekl Colford.
#CharlieHebdo cartoonist was on al Qaeda's wanted list: http://t.co/nEojRxbetR (Pic: EPA) pic.twitter.com/m8oO7gnXJf
— The Telegraph (@Telegraph)
7. Leden 2015
Vedení The New York Times se po poradě rozhodlo, že „pro pochopení událostí čtenářům postačí popis karikatur“.
Deník The Wall Street Journal sice otiskl karikatury, na nichž francouzský týdeník zesměšňuje jednotlivá náboženství včetně islámu, ale na žádném z nich nebyl Mohamed. "Naši reportéři jsou oddáni šíření zpráv a vysvětlování souvislostí. V tom budeme pokračovat bez ohledu na dnešní (středeční) hrůzné události. Každý den se hlásíme k ústřední hodnotě svobody tisku," sdělil ve středu šéfredaktor WSJ Gerard Baker.
Čtěte také: Francouzské listy vyšly kvůli atentátu na Charlie Hebdo v černé
Popis a záběry z dálky jsou OK
Obdobný přístup zvolily také velké zpravodajské televize CNN nebo Fox News. Ve vysílání Fox News se karikatury s prorokem Mohamadem objevily v jedné z reportáží, po jejím odvysílání ale byly nahrazeny méně kontroverzními kresbami. Mluvčí stanice uvedl, že „není v plánu kresby znovu ukazovat“.
V CNN se vysílání řídilo zvláštním vnitřním předpisem. Je dovoleno karikatury popisovat, ale reportáže by neměly obsahovat ostré detailní záběry. „Videa ukazující Pařížany držící kopie urážlivých kreseb jsou OK, pokud budou z dálky. Vyhněte se detailním záběrům, na kterých by byly dobře vidět,“ stojí v doporučení CNN.
Kontroverzní obrázky neukázaly ani britská agentura Reuters nebo deník The Telegraph. Ten použil v tweetu o středečním útoku oříznutou fotografii Stéphana Charbonniera s výtiskem týdeníku. V dalším tweetu je fotografie titulní strany rozostřená.
How the terrorists win: @Telegraph is now blurring the cover Mohammed cartoon of #CharlieHebdo in its reporting pic.twitter.com/DffGzIrQZI
— Yair Rosenberg (@Yair_Rosenberg)
7. Leden 2015
Média by se měla pochlapit
Opatrný přístup konkurence kritizuje v komentáři jiný velký americký deník The Washington Post. „Je důležité, aby se média na Západě nenechala zastrašit násilím,“ píše se v něm. „Takové činy nesmí vést k větší autocenzuře – ani zákazům se obsáhle věnovat islámskému extremismu a jeho kritice,“ končí komentář.
Podobně se vyjádřili také hosté ve vysílání Fox News. „Jestli někdy byl správný čas pro zveřejnění těch obrázků, pak je to teď,“ uvedl v televizi komentátor Weekly Standard Stephen F. Hayes. „Aniž bych přeháněl, myslím, že když to neuděláte, necháváte teroristy vyhrát,“ dodal
Čtěte také: 'V satiře je místo i pro islám. Místo toho zavládne strach'
Politický komentátor Fox News Juan Williams zastává týž názor. Všechna média by po se podle něj měla 'pochlapit' a kresby ukázat „Jsem hluboce věřící křesťan...ale co se mě týče, nevytáhnu kulomet, pokud si začnete dělat legraci z Ježíše. To je šílené,“ uvedl Williams.