Kancléřka: Shoda na omezení migrace. Orbán: Neúspěch, sebedestrukce

BRATISLAVSKÝ SUMMIT

Kancléřka: Shoda na omezení migrace. Orbán: Neúspěch, sebedestrukceAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Přes hezká slova o jednotě a shodě, včetně optimismu českého premiéra Bohuslava Sobotky, jen pár hodin po bratislavském summitu EU vyplývá, že značné rozpory přetrvávají a Maďarsko a Itálie se netají neúspěšností summitu. Podle německé kancléřky Angely Merkelové se země dohodly na potřebě omezit nebo zastavit nelegální migraci do Evropské unie. Maďarský premiér Viktor Orbán označil kvůli stejnému tématu summit za neúspěšný, neboť se podle něj nepodařilo změnit „sebezničující a naivní“ politiku unie v migrační krizi. Italský premiér dokonce odmítl společnou tiskovku s Merkelovou a Francoisem Hollandem, protože nesdílí jejich názory.

„Máme cíl, aby ilegální migrace byla podle možností zastavena nebo omezena. Musíme bojovat proti příčinám uprchlictví. Tomu slouží dohoda mezi EU a Tureckem, ale musíme takové dohody uzavřít s dalšími třetími zeměmi,“ uvedla Merkelová. Dodala, že je třeba také navýšit rozvojovou pomoc.

Za pozitivní začátek k hledání kompromisu označila německá kancléřka návrh zemí visegrádské čtyřky ohledně flexibilní solidarity v migrační politice. „Vidím pozitivní náznak v prohlášení visegrádských zemí postupovat pružně a stále hledat řešení. Nakonec budeme muset dospět k řešení. Bude zajímavé s těmito státy hovořit o tom, co si pod tím představují,“ řekla Merkelová.

Předsedové vlád ČR, Maďarska, Polska a Slovenska ve společném prohlášení v rámci dnešního summitu uvedli, že migrační politika by měla být založena na „flexibilní solidaritě“, která nechává rozhodování o jejich konkrétních příspěvcích na samotných státech. Visegrádské státy rovněž slíbily připravenost přispět i k navýšení výdajů na pohraniční agenturu Frontex, jejíž fungování chtějí zefektivnit.

Čtěte také: Junckerova tabulka plánů: Společné velitelství i mládežnické sbory

Podle francouzského prezidenta Françoise Hollandea je třeba v rámci řešení migrační krize prosadit všechna schválená i připravovaná opatření a podpořit země „v první linii“, jako jsou Řecko, Bulharsko či Itálie. „Musí být posílena ochrana vnějších hranic. Musíme (při migraci) sdílet zátěž,“ řekl Hollande.

Maďarský premiér Orbán páteční summit zhodnotil veskrze negativně. Za jediný úspěch pak označil schválenou podporu pro Bulharsko při ochraně jeho hranic s Tureckem.

„(Summit) byl celkově bezvýsledný, protože se nepodařilo změnit imigrační politiku Bruselu,“ prohlásil Orbán na tiskové konferenci po vrcholné schůzce. „V unii nadále převládá stejná sebezničující a naivní imigrační politika jako dřív. Dokonce i teď se pořád ještě mluvilo více o urychlení rozdělování (uprchlíků) než o zastavení migrantů na hranici schengenského prostoru,“ citovala Orbána agentura DPA.

Také italský premiér Matteo Renzi překvapivě vyjádřil nespokojenost s výsledky neformálního summitu. Upozornil, že zástupci 27 zemí EU bez Británie nijak nepokročili v řešení migrační krize, což byl jeden ze stěžejních námětů probíraných ve slovenské metropoli. Summit podle Renziho „nebyl úplnou ztrátou času“, ale popisovat dnešní opatření vůči migraci jako krok kupředu „vyžaduje představivost hodnou slovních ekvilibristů“.

Podle italské agentury ANSA Renzi dokonce odmítl sdílet po vrcholné schůzce pódium s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem na závěrečné tiskové konferenci, protože „nesdílí stejné závěry“.

Čtěte také: Johnson radí Italům: Otočit, odstrašit. Lodě nesmí k pevnině

Podle předsedy maďarské vlády je nutné, aby Německo zavedlo pevný strop pro počet migrantů, které je ochotno přijmout. Pokud to Berlín neučiní, bude Evropa nadále přitahovat velké množství lidí, soudí Orbán. „V tomto směru se musí něco stát,“ řekl.

Stanovení horní hranice pro počet přijímaných běženců Merkelová odmítá. Někteří němečtí právní odborníci podotýkají, že něco takového ani není možné, protože právo na azyl pro politicky stíhané je zakotveno přímo v německé ústavě.

Téma migrace rozdělila EU do dvou táborů. Česká republika i Slovensko se zařadily k zemím, které odmítly povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků a dlouhodobě upřednostňovaly vlastní národní příspěvky k řešení migrační krize.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články