Izraelské komando zabilo syrského generála, odhalil Snowden
ÚNIK TAJNÝCH DOKUMENTŮ
Izraelské speciální komando v roce 2008 zavraždilo vysoce postaveného syrského generála Mahmuda Sulejmana. Vyplývá to z dokumentů americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA), jež zveřejnil přeběhlík Edward Snowden. Dosud se o možném zapojení Izraelců pouze spekulovalo, přičemž Tel Aviv vinu systematicky odmítal. Na uniklé dokumenty mezi prvními upozornil americký server The Intercept.
Brigádní generál Mahmud Sulejman byl zavražděn 1. srpna roku 2008 ve své letní vile v přístavním městě Tartús na pobřeží Středozemního moře. Generál zrovna pořádal společenskou sešlost, když mu dvě kulky vypálené z odstřelovačské pušky provrtaly krk a hlavu. Izraelské komando, které exekuci provedlo, následně podle zveřejněných dokumentů uniklo po moři.
Syrský režim se zprvu zdráhal informovat o generálově smrti – v tisku se zpráva o jeho úmrtí objevila až o čtyři dny později. Okamžitě po potvrzení generálova úmrtí se však objevily spekulace, podle kterých byl Sulejman, jenž patřil do úzkého kruhu kolem prezidenta Asada, zavražděn právě komandem židovského státu. Představitelé Izraele však dlouhá léta systematicky vinu odmítali a nechtěli se k věci jakkoliv vyjadřovat.
To by se teď mohlo změnit, uniklé dokumenty jako viníka jednoznačně uvádějí Izrael. Ze zveřejněných materiálů vyplývá, že NSA má k dispozici interní verzi Wikipedie, jíž nazývá Intellpedia. V této „uzavřené encyklopedii“ se uvádí, že vražda spáchaná „izraelským námořním komandem“ je vůbec „první známý případ, kdy si Izrael vzal do hledáčku legitimního představitele vlády“. Mezi materiály NSA je i časová osa, která zachycuje průběh generálova odstranění.
Uniklé dokumenty však prozrazují i další zajímavosti. Materiály jsou totiž označeny zkratkou SI, která podle tří bývalých amerických zpravodajů, znamená, že NSA se o generálově smrti dozvěděla díky odposlechům. „Nějakou dobu jsme měli přístup k izraelské vojenské komunikaci,“ okomentoval to pro The Intercept jeden z bývalých zpravodajů. Toto zjištění by mohlo vyvolat vážnou roztržku mezi Pentagonem a Jeruzalémem, protože američtí a izraelští zpravodajové spolu oficiálně spolupracují v ústředí NSA v americkém Marylandu.
Komu sloužil zavražděný genreál?
Samotný generál Sulejman byl vysoce postavený poradce prezidenta Asada, který měl na starosti zadávání zbrojních zakázek a poradenství v oblasti strategických zbraní. Objevilo se i podezření, že generál měl na starosti usnadňování transportu íránských zbraní a instruktorů, kteří podporovali radikální hnutí Hizballáh v sousedním Libanonu. Toto hnutí dlouhodobě patří mezi úhlavní nepřátele Izraele.
Generál byl zároveň podezřelý z toho, že se podílel na stavbě syrského jaderného zařízení, jež už v roce 2007 zničily izraelské letouny. NSA Sulejmana v uniklých dokumentech označuje jako muže zodpovědného za „citlivé vojenské záležitosti“.
I tak kolem něj ale zůstává řada otazníků. Americké ministerstvo zahraničí v utajeném kabelogramu, který zveřejnil server WikiLeaks, uvádí, že syrští vyšetřovatelé po generálově smrti našli v jeho domě 80 milionů dolarů v hotovosti. „(O Asadovi) se říkalo, že byl tímto zjištěním natolik šokován, že – zřejmě v domnění, že ho generál zradil – přeměnil vyšetřování generálovy smrti na vyšetřování toho, kde vzal tolik peněz,“ uvádí se v kabelogramu ministerstva zahraničí. Je proto možné, že Sulejman kromě syrské vlády pracoval i pro někoho jiného.
Národní agentura pro bezpečnost ani izraelský premiér Benjamin Netanjahu se zatím podle Interceptu nechtěli k uniklým dokumentům jakkoli vyjadřovat.
Čtěte také: Snowden prozradil britské agenty. Londýn je stahuje
Skandály britských politiků zmizely před volbami z Wikipedie