Vláda chce testovat šestileté děti. Tisíce rodičů je nepošle do školy

Rodičovská stávka v Británii

Vláda chce testovat šestileté děti. Tisíce rodičů je nepošle do školyNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Až 30 000 rodičů ve Velké Británii nehodlá 3. května poslat své děti do základních škol. Důvodem je protest proti nově zavedeným srovnávacím zkouškám na konci druhého ročníku. Ty jsou podle mínění otců a matek pro jejich šestileté děti příliš stresující. (V Británii se do školy nastupuje již ve 4 letech.) Namísto toho plánují protestující společný celodenní vzdělávací program pro své potomky. Britská vláda i přes rodičovskou stávku na testech trvá, díky nim totiž hodlá zvýšit kvalitu celého vzdělávacího systému, píše deník Independent.

Žáci druhých ročníku v britských základních školách se nově musí podrobit všeobecnému testování, ověřovány budou jejich znalosti angličtiny a matematiky. Ministerstvo školství by tak rádo sjednotilo kvalitu vzdělávání ve státních školách.

Nově zavedené testy se ovšem nelíbí rodičům některých dětí. Ti považují zkoušky za stresující, jejich dětem údajně přinesou kvůli přehnaným nárokům pouze psychologické problémy. Na protest proti vládnímu nařízení už dokonce vznikla petice, kterou podepsalo kolem 30 000 otců a matek.

„Šestileté děti pak mohou své výsledky považovat za osobní selhání a pláčou, že nechtějí jít do školy. Studijní plán je celý rok připravuje pouze na to, aby zdárně prošli těmito novými testy,“ uvádí se v textu petice.

Čtěte také: České školství je prý lepší. Poláci zapisují děti do českých škol

Rodiče si stěžují zejména na to, že kvůli nově zavedeným zkouškám poklesly ve školách zábavné formy učení, naučné hry a venkovní aktivity prý vystřídalo pouze tvrdé biflování gramatiky a základních matematických pravidel.

Někteří protestujících už dokonce nabídli ostatním nespokojeným rodičům na úterý 3. května alternativní program. V rámci něho mohou stávkovat společně se svými dětmi při venkovních piknicích a společných hrách v městských parcích nebo při výletech do lesa.

S rozhodnutím rodičů souhlasí údajně i řada ředitelů základních škol. Ti se rovněž obávají toho, že by děti mohly kvůli testování ztratit část své vlastní kreativity. Ke zdokonalení vzdělávání údajně nemá země kráčet skrze standardizované testy, ale spíše individuálnější přístup k žákům.

Čtěte také: Senátoři kývli na inkluzi od září a povinnou maturitu z matematiky

Proti tomuto argumentu ovšem stojí zástupci ministerstva školství. Ti se všeobecných zkoušek nehodlají vzdát, přiznávají ovšem nutnost postupně zdokonalovat způsob ověřování znalostí mladých žáků, obměňovat by se měla i sada otázek.

„Aktualizovali jsme některé stupně testů pro žáky druhých ročníků, tak aby odrážely naše nové učební plány. Díky nim bychom rádi pomohli dětem při naplnění jejich potenciálu bez ohledu na jejich situaci. Víme, že zvládnutí gramotnosti na základních školách má velký vliv na to, jak studenti v budoucnu zvládají maturity,“ argumentuje mluvčí ministerstva školství Suzy Jennerová.

Nespokojení rodiče se ovšem s podobným prohlášením nehodlají smířit. Pokud ministerstvo v budoucnu zásadně nepřehodnotí své priority, hodlají ve svých protestech pokračovat i nadále.

Čtěte také: České školy diskriminují chudé chytré děti

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články