Senátoři kývli na inkluzi od září a povinnou maturitu z matematiky

Senátoři kývli na inkluzi od září a povinnou maturitu z matematiky 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Senátoři dlouhé hodiny diskutovali o nové verzi školského zákona, nakonec jej schválili beze změny. Znamená to, že od září začnou platit nová pravidla inkluze, v roce 2017 proběhnou jednotné přijímací zkoušky na střední školy a o čtyři roky později se bude povinně maturovat z matematiky. Novela přinese také povinné absolvování posledního roku mateřské školy.

Novelu, pro kterou dnes hlasovalo 39 z 67 přítomných senátorů, nyní dostane k podpisu prezident.

Část senátorů chtěla novelou odložit spuštění změn v inkluzi, tedy zavedení nových pravidel společného vzdělávání žáků se speciálními potřebami v běžných školách, na září 2017. Odklad nových pravidel inkluze prosazoval sněmovní školský výbor. Důvodem byla snaha poskytnout školám čas se na ně připravit.

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) se proti senátorským úpravám postavila. Podle Valachové ní by odklad nic nevyřešil a zkomplikoval by vyjednání finanční podpory pro tento typ vzdělávání zdravotně postižených dětí. Velkým kritikem inkluze je přitom třeba prezident Miloš Zeman.

Senátoři novelu schválili navzdory doporučení svých výborů, aby odmítli uzákonit nárok dvouletých dětí na místa v mateřských školách. Nyní jsou do školek přijímány zpravidla tříleté děti. Změna má platit od roku 2020 a podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) je přirozenou reakcí na demografický vývoj a už nyní je ve školkách přijato na 40 tisíc dětí do tří let věku. Má umožnit matkám, aby se dříve vrátily do zaměstnání. Kritici návrhu argumentovali tím, že školky by neměly být odkladištěm dětí, a preferovali výchovu v rodině.

Čtěte také: Postižené děti že jsou paraziti? Klaus ml. žádá Taberyho omluvu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články