Evropská energetická eutanázie

Komentáře
Sdílet:

Co vlastně se dá dělat proti ruskému imperialismu kromě vyhlašování diplomatických trestů (které pominou brzy poté, co se mediální cirkus přesune jinam), zatínání pěstí a nošení placek na klopách kabátů? Samozřejmě že nejúčinnější je snížit vlastní závislost na ruské ropě a především plynu. A co dělá Západ?

Spojené státy díky revoluci v těžbě tzv. nekonvenčního, břidlicového plynu zažívají ohromný pokles energetických nákladů a následně i průmyslový revival. Mohly by vyvážet zkapalněný plyn, eventuální vývoz bohužel brzdí administrativní překážky, nastavené kdysi z politických důvodů.

Evropská unie už delší dobu dělá dojem, že si energetickou politiku plete s eutanázií. Svým členům, stanovuje vysoké kvóty drahé, přitom nespolehlivé zelené energie. Kvóty se mohou hýbat jen nahoru. A zatímco zelenou nádheru nutí členské státy dotovat, u jaderné energie výkupní cenu – což je garance pro případ, že dotování zelených zdrojů neskončí – zakazuje. To může znamenat faktickou smrt jaderné energetiky, u nás se třeba kvůli tomu nepostaví druhé dva bloky Temelína. Zbývá uhlí, což je nejšpinavější známý zdroj tepla hned po pálení plastů na ohni, a zemní plyn, na východ EU dodávaný především z Ruska.

Alternativou k ruskému plynu by byl zmíněný plyn břidlicový. V různých zemích Evropy ho možná jsou, možná nejsou velké zásoby, neví se to pořádně i proto, že ekologisté a vystrašení politici ve shodě s informační politikou Gazpromu porůznu brzdí průzkum a předem znemožňují těžbu. Na území EU jsou větší naleziště ve Francii, kde je těžba zakázána soudně, v Německu, kde je kvůli dominantnímu vlivu enviromentalistů nepředstavitelná, a v Polsku, které možná bude muset ze svých snů o velkých zásobách ubrat, ale jehož vláda má pevnou vůli nejdřív je prozkoumat.

A Ukrajina? Povyk kolem zásobování této země z Ruska má už od první oranžové revoluce, kdy už Putin hrozil zdražením plynu, má v sobě cosi pokryteckého. Ukrajincům Rusko přiznalo nezanedbatelnou slevu, plyn mají o třetinu levnější než na světových trzích. Ale kdo má výhodu, je zavázán svému dobrodějovi.

V Americe díky zmíněné plynové revoluci stojí kubík ne o třetinu, ale o šedesát procent míň, je výrazně levnější než na Ukrajině. Ukrajina přitom podle odhadů sedí na obrovských zásobách břidlicového plynu a Janukovyč sám loni povolil průzkum firmám Chevron a Shell. Ty deklarovaly, že pokud průzkumy dopadnou slibně, investují do těžby deset miliard dolarů. To by v dlouhodobé perspektivě Ukrajinu odcizilo Putinovi víc, než kdyby se teď všichni Ukrajinci přes noc proměnili v homosexuály.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz