Rusové zachraňují potraviny zničené Putinem. Pálí z nich kořalku
Zatímco ruské úřady hlásí zničení stovek tun zakázaných západních potravin podle výnosu prezidenta Vladimira Putina, vesničané z okolí Smolenska využili příležitosti a z místní skládky zachraňují vyhozené broskve, které si odnášejí domů po pytlích a vědrech. Podle místního tisku z nich vyrábějí skvělou kořalku.
„Na skládce u vsi Vysokij Cholm začali ve čtvrtek ničit zakázané potraviny z Evropské unie, ale místní si odnášejí kila ovoce a zeleniny, které měly být zničeny,“ napsal server Rabočij puť. „Jak nám řekl jeden z místních, ze zakázaných broskví vzniká vynikající samohonka. K výrobě není zapotřebí ani cukr, stačí droždí,“ dodal.
Známý opoziční předák a protikorupční bloger Alexej Navalnyj zaseobvinil hodnostáře z moskevské radnice a ministerstev obrany a vnitra, že „zakázané“ zboží likvidují vlastními ústy. Zmíněné instituce totiž neustále vypisují zakázky na dodávky západoevropských sýrů pro recepce prominentů a za zapovězené laskominy neváhají utrácet miliony rublů.
Obdobné údaje lze podle Navalného získat „z každého úřadu, každé správy, ministerstva, zařízení“. „V Rusku snad od dob Nikity Chruščova a jeho boje za všudypřítomné sázení kukuřice nebylo tolik lidového humoru na téma režim a jídlo,“ poznamenal list Gazeta.ru. Reakce veřejnosti na ničení potravin podle něj po dlouhé době ukazuje první rozpor mezi režimem a lidem, který se nenechal přesvědčit argumenty hodnostářů a který jasně rozlišuje mezi dobrem a zlem.
„Ve stáří budu vnukům vyprávět, jak jsem za studené války skrýval ve sklepě zakázané potraviny,“ zní jeden z citovaných vtipů, parodující válečné historky. „Podle hlášení se část parmazánu dokázala probít, skrýt a vytvořit parmazánové jednotky,“ hlásá ve stejném duchu další vtip. „Spalte všechny potraviny! Pán na nebesích rozpozná, které byly zakázané a které nebyly!“ A na moskevském letišti prý upálili herce Cumberbatche, protože si ho celníci spletli s camembertem a „sýr jako sýr“.
„Rozmach lidové tvořivosti je spolehlivý příznak, že ‚vraždění nepřátelského jídla‘ se lidí opravdu dotklo,“ usoudila Gazeta.ru. Počínání režimu se prý dá vysvětlit snad jen snahou „se vší hmatatelností předvést, že ruské protisankce fungují“.
Takové počínání ale budí odpor mezi Rusy, v jejichž genetické paměti jsou uloženy vzpomínky na hladomory a hladovění. Pod petici proti ničení jídla se podepsalo již více než 315 000 lidí.