Objetí s partnerem u žen snižuje stres. U mužů ale ne
POZITIVA NÁKLONNOSTI
Ženy, které se chystají čelit stresující situaci, by měly zvážit, jestli předtím neobejmou své partnery. Nová studie naznačuje, že objetí u nich může snižovat napětí. Výzkum však ukázal, že toto gesto nemá na muže stejný účinek, napsal list Independent.
Krátké objetí s milovaným partnerem může podle nové studie s malým počtem účastníků zmenšovat u žen fyzickou reakci na situace, jako jsou zkoušky ve škole, pracovní pohovory nebo prezentace. Nikoli však u mužů.
Předchozí výzkumy ukázaly, že masáže a objetí dohromady s držením za ruce nebo láskyplnou komunikací mohou u žen snižovat známky napětí. Jen několik studií ale zkoumalo účinky, která mají tato gesta na muže.
Gesa Berretzová z Rúrské univerzity v západoněmeckém městě Bochum a její kolegové analyzovali reakce 76 lidí, kteří byli ve vztahu.
Všichni podstoupili zátěžový test, při kterém museli po dobu tří minut držet jednu ruku v ledové vodní lázni a udržovat oční kontakt s kamerou, zatímco je pozorovali vědci. Ti před zahájením testu řekli polovině párů, aby se objaly, druhé půlce to zakázali.
Autoři studie před testem a po něm měřili různé ukazatele stresu, včetně hladiny stresového hormonu kortizolu ve slinách. U žen, které svou polovičku objaly, zjistili menší reakci kortizolu než u těch, které své partnery neobjaly. Jiné techniky měření stresu, včetně změn krevního tlaku a emočního stavu, nevykazovaly žádné souvislosti s tímto gestem.
Objetí s milovaným partnerem má podle autorů studie, kterou publikoval odborný časopis Plos One, tlumivý účinek pouze na hladinu kortizolu u žen. „Objetí milovaného partnera může u ženy zabránit akutní stresové reakci organismu,“ napsali.
Vědci navrhují, že by další studie mohla zjistit, zda se tento přínos vztahuje i na objetí s přáteli. Autoři výzkumu také navrhují, aby se prozkoumaly dopady pandemie covidu-19, včetně toho, zda omezení sociálních kontaktů souvisela s pozorovaným nárůstem stresu a deprese.