Lex Babiš je v ohrožení, kvůli jednomu písmenu nemusí platit
Zpackaný zákon?
Dnes večer chce vicepremiér Andrej Babiš řešit s koaličními partnery zákon, který má omezit podnikání ministrů. Zákon je ale napsán tak, že vlastnit média nebudou smět nejen ministři, ale i senátoři, poslanci, zastupitelé všech úrovní a další veřejní funkcionáři. Právě takto široký zákaz je možné vyložit jako „ústavně neslučitelný“ a kvůli jednomu vypadlému písmenu by nemusel platit, poukazuje deník Právo.
Opozice se spolu se sociálními demokraty a lidovci chystá novelou přezdívanou „lex Babiš“ omezit členům vlády vlastnit média a zakázat i veřejné zakázky, nenárokové dotace a investiční pobídky firmám členům vlády. U návrh omezující vlastnictví médií ale došlo ke zdánlivě nenápadné chybě, která ale omezení rozšiřuje na všechny veřejné funkcionáře nejen na členy vlády. V paragrafu totiž chybí jedno písmenko, které by mělo zákaz zúžit na vymezený okruh veřejných funkcionářů.
Podle legislativců z Parlamentního institutu se původní záměr, zamezit ohrožení svobodné soutěže politických sil, nemůže vztahovat na další činitele. „Neexistuje ohrožení svobodné soutěže politických sil, pokud bude médium vlastnit poslanec nebo senátor, natož další veřejní funkcionáři podstatně nižší úrovně,“ uvádí se v jedné ze tří analýz.
Chvojka zatím mlčí
Omezení vlastnictví médií do zákona navrhl poslanec a budoucí ministr pro legislativu Jan Chvojka (ČSSD). Na dotaz deníku Echo24.cz, co říká na informace deníku Právo, odpověděl, že to bude komentovat až po odpolední koaliční radě. Chvojka přitom o zákonu nazývaném lex Babiš hovořil v úterý s prezidentem Milošem Zemanem, jak ale uvedlo Právo, o jeho možné protiústavnosti prý řeč nebyla.
Sám ministr financí Babiš, kterého se zákon týká, si nechal vypracovat vlastní analýzu od právníků a tvrdí, že závěry jasně ukazují na možnost protiústavnosti návrhu. „Pokud bude zákon schválen, zvážím stížnost k Ústavnímu soudu,“ řekl v minulosti Babiš.
Babiš si později na Facebooku utahoval z autorů zákona, který může být kvůli vynechanému písmenu protiústavní. „Co bych říkal na lidi, kteří zpackají i zákon, který připravují s týmem právníků proti jedinému člověku?“ ptá se řečnicky ministr financí Babiš.
Poslanec Martin Plíšek (TOP 09), který je autorem zákazu veřejných zakázek, nenárokových dotací a investičních pobídek pro členy vlády, považuje zákon za dobrý a myslí si, že by byla škoda jej nyní neodhlasovat. „O tom, jestli je to protiústavní, může rozhodnout jen Ústavní soud. Já si myslím, že ten zákon zavádí spousty důležitých věcí, jako je například majetkové přiznání politika při nástupu do funkce. Nemyslím si, že kvůli jedné technické chybě by měl spadnout pod stůl,“ uvedl serveru Echo24.cz Plíšek.
Zastánci zákona tvrdí, že rozšíření zákazu vlastnit média by nemělo babišovcům nijak vadit. „Hnutí ANO už dříve opakovalo, že by se zákon neměl dotýkat jen ministrů, takže nevidím, kde je teď problém,“ řekl Plíšek.
Zákonem se bude sněmovna zabývat v úterý hned první den své schůze. Poslanci mají v zásadě tři možnosti. Mohou buď přijmout senátní verzi, která pracuje s odloženou účinností zákona z ledna na září příštího roku, nebo ji přehlasují a přijmou sněmovní verzi. Třetí nejméně častou variantou je, že neschválí žádnou verzi.