Americká NSA je pod palbou hackerů. Denně čelí až 300 milionům útoků
NSA přitahuje útoky
Servery bezpečnostní agentury NSA jsou terčem obrovského náporu hackerů. Státní zástupci přiznali, že na státní systém je denně vedeno až několik stovek milionů hackerských útoků. NSA je státní agentura nechvalně proslulá svými skandály s odposloucháváním a sbíráním dat o občanech USA i dalších zemí.
Pozornost hackerů přitahuje datové centrum, gigantický komplex vybudovaný agenturou NSA k ukládání dat nasbíraných americkými zpravodajskými službami. Centrum v Camp Williams nedaleko hlavního města Salt Lake City má disponovat prostorem až 1 Yottabyte (kvadrilion bytů, jeden bilion terabytů). Od vybudování centra počet kyberútoků rapidně stoupl.
„V roce 2010 mě IT ředitel uvědomil, že průměrný počet útoků se denně pohybuje mezi 25 000 až 80 000. V minulém roce bylo ve špičce okolo 300 milionů útoků za jeden den,“ řekl stanici KUTV Keith Squires, komisař bezpečnosti Utahu. O jaké typy útoků jde, Squires nespecifikoval. Aktivita hackerů v minulých letech stoupala v každém státě, Utah ovšem nad všemi vede.
Útoky nejsou jen přímé
Podle Neila Wylera, bývalého hackera, nyní experta na kybernetickou bezpečnost, se hackeři snaží využít každé potencionální cesty vedoucí do amerického vládního systému.
Na ilustračním příkladu televizi KUTV uvedl, že pokud útočníci nemohou proniknout přímo, ale vědí, že pracovníci agentury rádi jedí v městské pizzerii, napadnou místo toho systém pizzerie. Z napadených stránek pizzerie rozešlou falešné menu a infikují tak počítače zaměstnanců agentury.
Státní a federální systémy jsou podle Keitha Squirese oddělené, takže by nemělo dojít k ohrožení například letecké dopravy. „Ani to ovšem nemusí hackerům zabránit zkusit to,“ namítá Squires.
„Je tu vše. Všechny informace, vláda, všechno,“ říká senátorka Karen Mayne. „Pokud nás hacknou, hackli celý stát.“
Čtěte více: ‚Palestinský‘ hacker prozradil 20 tisíc agentů FBI