Další veřejná zakázka pro IBM. Vysvětlí Babiš smlouvu za 200 milionů?
DALŠÍ NÁKLADY NA EET?
Zatímco se první podnikatelé už dva týdny potýkají s elektronickou evidencí tržeb (EET), aby měla finanční správa a ministerstvo financí přehled, kolik u nich občané utrácejí, finanční správa uzavřela další smlouvu se společností IBM a opět bez výběrového řízení. Za co konkrétně utratí 200 milionů korun z veřejných peněz ale občané vědět nesmí, podle finanční správy se totiž jedná o obchodní tajemství. Vysvětlení po ministru financí Andreji Babišovi (ANO) požaduje opoziční poslanec Jan Farský (TOP 09).
„Podstatou problému je, že utratí miliony za software, který má hlídat poslední korunu živnostníka, ale když se ten živnostník zeptá, za co přesně veřejné peníze utratili, tak řeknou, že je to obchodní tajemství,“ okomentoval smlouvu pro server Echo24.cz Farský, podle kterého se stát chová k občanům jako vrchnost. Přestože podrobnosti o smlouvě nejsou, dá se předpokládat, že peníze půjdou také na EET.
Smlouva mezi Generálním finančním ředitelstvím (GFŘ) a společností IBM byla podepsána na začátku listopadu. IBM má pro finanční správu upravit informační systém ADIS na základě legislativních a procesních změn v letech 2016 a 2017. Za to od státu dostane zaplaceno 194 982 590 korun. Přesný popis, za jaké konkrétní změny zaplatí a jak velké částky, je ale uveden v příloze, která není zveřejněna. Veřejná zakázka byla přitom udělena bez výběrového řízení v tzv. jednacím řízení bez uveřejnění (JŘBU) stejně jako v případě softwaru pro EET.
Jako první na smlouvu upozornil spoluzakladatel vyhledávače Atlas.cz a autor v dnešní době oblíbených webů HlídačSmluv a HlídačEET Michal Bláha na svém Twitteru. Tomu také přišla z GFŘ odpověď, že přílohy nejsou a nebudou zveřejněny, protože se jedná o obchodní tajemství.
Chcete vědět co dělá @IBM_CZ na ADISu za 200M? Máte smůlu, prý obchodní tajemství. Co na to @JanFar_sky? smlouva: https://t.co/5I820mQzW4 pic.twitter.com/LSNAtLg2qc
— Michal Blaha (@michalblaha) 7. prosince 2016
Takový přístup se ale nelíbí Farskému, a proto se na to rozhodl ve čtvrtečních interpelacích na členy vlády zeptat Babiše. Ten ale již tradičně nebyl přítomný a Farský tak musí čekat na písemnou odpověď 30 dní. „Obchodní tajemství musí ze zákona splňovat pět znaků, všechny kumulativně, takže jsem na to zvědavý,“ dodal Farský.
Česko se v JŘBU vyžívá
Podezření, že došlo k porušení zákona o zakázkách, je přitom už u softwaru pro EET. GFŘ totiž na software vypsala celkem dvě zakázky. První z nich za padesát milionů korun měla připojit EET k daňovému softwaru ADIS a vytvořit v jeho prostoru úložiště sebraných dat a jmenovala se „ADIS – integrace EET“. Protože ADIS dodává už čtvrt století nadnárodní společnost IBM, pověřilo ji finanční ředitelství touto zakázkou právě v JŘBU. To znamená, že se o zakázku nemohl ucházet nikdo jiný, úředníci s IBM jenom dohodli cenu.
Česko přitom vyniká v tom, že veřejné zakázky zadává bez řádných výběrových řízení. Podle výsledků studie Evropské komise (EK) The EU single market scoreboard z července 2016 patří Česká republika dlouhodobě mezi státy, které jsou v tomto vysoko nad průměrem. V roce 2013 byl evropský průměr zakázek bez veřejné soutěže 7,4 procenta, přičemž v ČR byla dle studie EK hodnota podílu nesoutěžených zakázek 22 procent. V letech 2014 až 2015 byl průměr EU 6,6 procenta, v Česku byly hodnoty 18 procent resp. 19 procent.
Průměrná hodnota podílu jednacích řízení bez uveřejnění zadaných českou vládou je za poslední tři roky 17,3 procenta. V roce 2016 se projevuje negativní rostoucí trend, kdy ke konci září byla hodnota podílu JŘBU na úrovni 19,4 procenta celkových výdajů realizovaných ústředními orgány státní správy prostřednictvím veřejného zadávání, píše think-thank Good Governance, který na toto téma prováděl analýzu.