Křesťanka, odsouzená k smrti za odpadlictví od víry, byla propuštěna
Somálská spravedlnost
Súdánský soud dnes nařídil propuštění 27leté ženy odsouzené minulý měsíc k trestu smrti za konverzi ke křesťanství. Informovala o tom agentura Reuters. Případ Meriam Ishagové vyvolal silné mezinárodní protesty.
Odvolací soud dnes vyhověl stížnosti a zrušil předchozí rozsudek, podle kterého měla být žena popravena oběšením. Vykonání trestu mělo být odloženo o dva roky, aby se tehdy těhotná Ishagová mohla starat o dítě, které se jí později ve vězení narodilo. Při porodu byla prý spoutána řetězy.
Čtěte také: Těhotnou křesťanku odsoudili k smrti. Důvod? Vzdala se islámu
Meriam se narodila muslimskému otci, který však s rodinou údajně nežil. Matka ji prý vychovala jako ortodoxní křesťanku. Zatčena byla již v srpnu 2013 za smilstvo, protože islámské právo neuznává její sňatek s křesťanem za právoplatný. Letos v únoru připojil soud obvinění z odpadlictví od víry. Od února je s ní v cele i její první dítě - dvouletý syn.
Čtěte také: Křesťanka ze Súdánu, odsouzená k oběšení, porodila ve vězení
Nad Ishagovou vynesl ortel místní soud podle islámského práva v polovině května. Předtím dostala možnost se vrátit k islámu, což ale odmítla.
Velvyslanectví západních zemí a ochránci lidských práv rozsudek kritizovali. Při návštěvě súdánského ministra zahraničí v Praze trest za nepřijatelný označila i řada českých politiků. Pod petici organizace Amnesty International žádající jeho zrušení se podepsalo více než půl milionu lidí.
Súdán se řídí islámským právem šaría, kolem 95 procent jeho obyvatel vyznává islám.