Přimaloval čínskému prezidentovi knírek. Tak ho zatkli

"Negativní nekonstruktivní satira"

Přimaloval čínskému prezidentovi knírek. Tak ho zatkliNOVÉ 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Čínská policie zatkla umělce Taj Ťien-junga, který šířil satirické portréty prezidenta Si Ťin-pchinga. Hlava státu se na počítačově upravených fotografiích objevuje s knírkem a podle některých názorů na nich připomíná nacistického vůdce Adolfa Hitlera, napsala agentura AP

O zadržení umělce, který své výtvory zveřejňoval na internetu, informovala jeho manželka Judy Ču. Taj byl podle ní zatčen poblíž jejich domova v Šanghaji s obviněním z rušení veřejného pořádku. Toto obvinění čínské úřady často užívají při zatýkání vládních kritiků. Podle skupiny pro lidská práva Chinese Human Rights Defenders umělci v případě usvědčení hrozí až sedm let vězení. 

Taj rovněž vytiskl samolepky s kontroverzními obrázky prezidenta a ty se pak nalepené na kufrech, tričkách či plechovkách od Coca-coly začaly šířit na sociálních sítích. 

Server shanghaiist.com připouští, že knírek na tváři prezidenta není přesně takový, jaký nosil Hitler. Upozorňuje ale, že čínští aktivisté, kteří kritizují prezidentovo tažení proti disentu, Si Ťin-pchinga nazývají Si-te-le, což je obdoba čínského přepisu jména Hitler. 

Podle serveru shanghaiist.com je fotograf Taj známý autoportréty, na nichž předvádí takzvaný chryzantémový obličej. V čínštině je chryzantéma slangovým výrazem pro řitní otvor. Podobnou nelichotivou grimasu má na počítačově upravených snímcích i čínský prezident, uvádí server. 

Čtěte také: Čína staví desetitisíce dronů. Na průzkum a bombardování

Čínské úřady dovolují umělcům kritizovat do jisté míry kupříkladu komerční způsob života či nerovnosti v čínské společnosti, jakákoli kritika vůdců čínské komunistické strany je ale nepřípustná. Z těchto důvodů jsou v Číně zakázána třeba díla světově uznávaného výtvarníka Aj Wej-weje či dvojice umělců známé jako bratři Kaovi. 

Podle pozorovatelů je za vlády prezidenta Si Ťin-pchinga umělecká svoboda čím dál víc omezována. Nejméně 16 umělců loni bylo zatčeno v rámci zátahu na disidenty před 25. výročím prodemokratických protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men nebo za jejich podporu demonstrací v Hongkongu. Tři ze zadržených jsou stále v cele, včetně básníka zatčeného za fotografii s deštníkem, jenž se stal symbolem protestů v Hongkongu, sdělila organizace pro lidská práva Chinese Human Rights Defenders. 

Čtěte také: Protikorupční prevence po čínsku: úředníky vozí do vězení

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit