Prošel zákon, který nahrává velkým dodavatelům. I Agrofertu
zákon o významné tržní síle
Poslanci ve středu schválili novelu zákona o významné tržní síle, které má chránit dodavatele před nekalými praktikami obchodních řetězců. Pravicová opozice nakonec neprosadila, aby se navrhovaná opatření vztahovala i na dodavatele. Zejména těm velkým, mezi něž se řadí Agrofert vicepremiéra Andreje Babiše (ANO), totiž nový zákon může pomoci. Sám Babiš o normě nehlasoval, 38 jeho poslanců ale zvedlo ruku pro.
Návrh byl ve sněmovně kvůli možnému posílení Babišova Agrofertu opakovaně pod palbou ODS i TOP 09. Těm shodně vadilo především to, že novela nereguluje i chování velkých dodavatelů potravin.
A k Babišovi se poslanci dostali krátce po otevření zákona, když poslankyně Havlová při načítání svého návrhu nazvala uvozovky kuřími nožkami.
„Byly to zřejmě kuří nožky z vodňanského kuřete. Aspoň si to budeme všichni pamatovat, že tady se vlastně jedná hlavně o kuří nožky,“ glosoval s odkazem na jednu z Babišových firem někdejší ministr zemědělství Petr Bendl z ODS. „Tenhle návrh zákona ve svém principu přináší především podporu velkým potravinářským korporacím při jednání s řetězci a způsobí tak i jejich daleko silnější postavení vůči malým a středním podnikatelům,“ dodal.
Poslanci ODS i TOP 09 se ve středu opakovaně ptali, jaký z ministrů na vládě ohlásil střet zájmů a kdo z původního návrhu zákona vyhodil zmínku o dodavatelích. Podle opozice se totiž zákon původně vztahoval nejen na řetězce, ale právě i na jejich dodavatele.
Sobotka: Splnili jsme důležitý vládní závazek
„Možná, že tady nezaznělo to, kdo asi vyhodil slovo dodavatel nebo velký dodavatel z návrhu zákona o významné tržní síle. Tak s největší pravděpodobností ti, kteří stojí za panem Babišem, protože on je ten velký dodavatel a on z toho bude mít velkou výhodu. Proto asi vstoupil i do velké politiky, aby si zákony připravil tak, jak je potřebuje,“ prohlásil například Herbert Pavera z TOP 09.
A stejně mluvil i jeho stranický kolega Michal Kučera: „To, že to je zákon, který přináší nebo se snaží nalézt rovnováhu a přitom zase znevýhodňuje jednu stranu na úkor druhé, to je snad všem, kteří to chtějí chápat, jasné. Ty důvody, proč tento zákon tady leží, už tady také zazněly několikrát. Samozřejmě je to zvýhodnění onoho dodavatele, kterého tady přede mnou jmenoval můj předřečník Herbert Pavera.“
„Obchodní řetězce už nebudou moci zneužívat svého postavení vůči českým dodavatelům, na které v konečném důsledku doplácejí i spotřebitelé. Zákon se bude vztahovat na případy zneužívání významné tržní síly některými soutěžiteli vůči jiným, kdy jim tato tržní síla umožňuje vynucovat si jednostranné výhodnější podmínky,“ říká premiér.
Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, který návrh předkládal, kritiku pravicových poslanců odmítal. Podle něj jde o splnění důležitého vládního závazku, který před nekalými praktikami velkých obchodních řetězců ochrání zemědělce, potravináře i spotřebitele.
„Obchodní řetězce už nebudou moci zneužívat svého postavení vůči českým dodavatelům, na které v konečném důsledku doplácejí i spotřebitelé. Zákon se bude vztahovat na případy zneužívání významné tržní síly některými soutěžiteli vůči jiným, kdy jim tato tržní síla umožňuje vynucovat si jednostranné výhodnější podmínky,“ uvedl s tím, že novela reaguje na poznatky Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Odmítl zároveň obavy, že by změna zákona mohla zdražit potraviny.
Babiš nehlasoval
Sám Babiš, který ve sněmovně ve středu seděl, o zákonu nakonec vůbec nehlasoval. Drtivá většina jeho poslanců ale zvedla ruku pro.
Novela, která teď míří do Senátu, zpřesňuje pojem významné tržní síly a jejího zneužití a zavádí pojem takzvané nákupní aliance, což bude jakákoliv forma spolupráce odběratelů.
Významná tržní síla je podle novely takové postavení odběratele, v jehož důsledku si může vynutit bez spravedlivého důvodu výhodu vůči dodavatelům v souvislosti s nákupem potravin. Zneužitím významné tržní síly bude například uplatňování plateb a jiných protislužeb za to, že odběratel zařadí potraviny do prodeje.