Zeman podržel Zaorálka, ambasády se rušit nemají
Babiš volá po "revizi"
Zastoupení státu v zahraničí nelze v současném světě omezovat, shodli se dnes prezident Miloš Zeman s premiérem Boihuslavem Sobotkou (ČSSD), ministry zahraničí a obrany a předsedou Senátu. Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) v pondělí volal po tom, aby ministerstvo zahraničí udělalo celkovou revizi velvyslanectví a obchodních zastoupení.
Na Pražském hradě se dnes konala další ze schůzek hlavy státu s ústavními činiteli k zahraniční politice. O jejich společném prohlášení informovali mluvčí prezidenta a vlády.
Když Babiš v pondělí vyzval ministerstvo zahraničí, aby provedlo revizi ambasád, uvedl, že by tak úřad Lubomíra Zaorálka (ČSSD) přesně věděl, která zastoupení potřebuje a která nikoli. Zaorálek na to řekl, že je připraven s Babišem hovořit o efektivitě ambasád, na snižování jejich počtu podle něj ale není příhodná doba.
Ústavní činitelé se dnes na Hradě shodli na tom, že po dohodě s Úřadem vlády, ekonomickými ministerstvy a zástupci podnikatelů bude vláda posilovat zastoupení diplomatů na pozicích ekonomických, zemědělských a vědecko-technických diplomatů v zemích s rostoucími ekonomickými příležitostmi. „Rozšiřování kapacit zastupitelských úřadů a růst jejich efektivnosti bude i nadále klíčovým úkolem vlády a zohlední se v prioritách státního rozpočtu ČR,“ uvedli ve společném prohlášení.
Sobotka po schůzce řekl, že by se Česko mělo z hlediska ekonomické diplomacie zaměřit mimo jiné na Latinskou Ameriku, Indii a Turecko. „Takže budeme koordinovat z pohledu příštího roku aktivity nejvyšších ústavních činitelů vůči těmto státům tak, abychom maximálně podpořili náš export a investice,“ řekl novinářům. Zaorálek má připravit plán cest ústavních činitelů.
Politici na Hradě hovořili rovněž o nynější migrační vlně. Shodli se na tom, že systém kvót pro přerozdělování uprchlíků „nic neřeší“, uvedl premiér. EU by se měla angažovat hlavně v zemích, odkud „nelegální a neregulérní migranti“ do Evropy míří, a v návratové politice. V tomto ohledu chce podle účastníků schůzky Česko zvyšovat úsilí v poskytování humanitární a rozvojové pomoci. Země hodlá ale „pomáhat na základě dobrovolnosti a podle svých možností a kapacit“.
Čtěte také: ‚Loď je plná.‘ Maďarsko už nebude brát azylanty zpět
Čeští ústavní činitelé rovněž v prohlášení volají po efektivním zákroku proti pašerákům, kteří profitují z osudů uprchlíků. Zároveň je podle nich nutné snížit atraktivitu nelegální migrace. Česko proto podporuje posílení evropské agentury Frontex, která zajišťuje vnější unijní hranice, a plánovanou námořní operaci EU proti pašerákům lidí. Zároveň je třeba více podpořit legální migraci a zlepšovat podmínky pro maximální možné využití jejích přínosů pro Evropu a Českou republiku, dodali účastníci schůzky.
Dotkli se také prezidentova návrhu vyslat polní nemocnici do Jordánska. „Dohodli jsme se, že během července by se sešli prezident a ministr obrany a prodiskutovali by technické podmínky,“ uvedl Sobotka. Na tomto kroku není shoda, protože vyslání nemocnice je složitou a nákladnou logistickou operací, dodal. Podle premiéra by byly vhodnější efektivnější formy podpory v oblasti zdravotnictví. Podle Zaorálka bude třeba zjistit, zda o nemocnici je zájem a zda má takováto pomoc smysl.
Pokud jde o boj s tzv. Islámským státem, Česko má podle účastníků schůzky zůstat aktivní součástí mezinárodní koalice. „Ústavní činitelé vnímají jako potřebné, aby se ČR angažovala také v úsilí o stabilizaci iráckých oblastí průběžně osvobozovaných od tzv. Islámského státu. ČR by se tak v Iráku mohla profilovat například v oblastech policejního výcviku, zdravotnictví a pomoci vnitřně vysídleným osobám,“ uvedli. Shodli se, že proti Islámskému státu musí bojovat především vlády blízkovýchodních států.
Hlavním tématem schůzky bylo ale fungování ekonomické diplomacie a aktivní prosazování ekonomických zájmů ČR v zahraničí. Výkon české ekonomické diplomacie se v posledním roce zlepšil, konstatovali politici. Důležitým prvkem podpory českých ekonomických zájmů jsou podle nich dobře připravené cesty ústavních činitelů s doprovodem podnikatelů. Ministerstvo zahraničí bude proto pravidelně sledovat výstupy z těchto cest a kontrolovat, jak jednotlivá ministerstva plní své úkoly. „Ministerstvo zahraničí připraví hodnocení činnosti českých zastupitelských úřadů, které zohlední zkušenosti s praktickou pomocí zastupitelských úřadů při službách pro podnikatele,“ dodali účastníci v prohlášení.