Máme si připravit peněženky? Ceny ropy vyletěly vzhůru
Ceny ropy
Nejvýš od počátku letošního roku dnes vystoupaly ceny ropy po slabých datech z čínské ekonomiky, která ukázala na další zvolnění v tamním průmyslu. To posílilo sázky, že Čína bude chtít své hospodářství podpořit. Poptávka po ropě by tak vzrostla a ceny ropy dostaly vzpruhu.
Aktivita v čínském zpracovatelském sektoru v dubnu klesla nejníže za poslední rok. Mohlo za to hlavně snížení nových zakázek firem a druhá největší ekonomika světa podle ekonomů a analytiků bude potřebovat podporu svého růstu.
Severomořská ropa Brent dnes vystoupala letos poprvé nad 67 dolarů za barel, lehká americká ropa WTI pak k 60 dolarům za barel. Letos v lednu se přitom cena ropy Brent dostala na šestileté dno u 45 dolarů za barel, ropa WTI pak na konci ledna obchodovala pod 44 dolary za barel.
Ceny komodit bez zpoždění můžete sledovat na Roklen24
V dubnu cena ropy Brent vzrostla o výrazných 21 procent. Nebyl to ale výsledek růstu poptávky po ropě celkově, ale útlumu investic do těžby ropy ve Spojených státech, kterou provázejí vyšší těžební náklady oproti arabským zemím i Rusku a je tak nejméně schopna dlouhodobě fungovat za nižších tržních cen ropy. Druhým silným motorem vzestupu cen ropy byl konflikt v Jemenu, do kterého se nálety zapojila také Saúdská Arábie po žádosti tamního prezidenta, sama z pozice největšího světového producenta ropy. Jemen sice sám není celosvětově významným těžařem ropy, ale je klíčovou obchodní cestou pro její dopravu do světa.
Čerstvé statistiky ukázaly, že v dubnu byla u rekordu těžba ropy v kartelu OPEC, především Saúdské Arábii, i v Rusku. 5. června se uskuteční nejbližší zasedání ropného kartelu OPEC, které bude rozhodovat o nastavení těžebního limitu. Jeho snížení by chtělo prosadit Rusko s vidinou růstu cen ropy skrze její nižší nabídku. Změnu postoje OPEC ale nelze příliš očekávat. Klíčovým hráčem je Saúdská Arábie a ta naposledy na sklonku dubna dala jasně najevo, že prioritou je pro ni tržní podíl.