Česko podvádělo, přišel dopis z Bruselu
Pokuta za monitorovací systémem
Český stát připustil vážné manipulace při veřejných soutěžích na monitorovací systém, který má kontrolovat evropské dotace v letech 2014-2020. Proto dostane namísto částky 495 milionů korun, kterou na pořízení systému z Bruselu požaduje, o 124 milionů méně. Pokud policejní vyšetřování prokáže při zakázkách porušení paragrafů trestního zákoníku, nedostanou Češi vůbec nic.
Dopis s tímto obsahem poslala už před dvěma týdny Evropská komise ministru financí Andreji Babišovi (ANO) a potvrdila tím správnost auditu, který vypracoval tým jeho náměstka Lukáše Wagenknechta (ANO) a který manipulace při zakázkách odhalil. Rozhodla tím také spor, který s Wagenknechtem vedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) a státní tajemník ministra financí Jan Sixta. Ti označili audit za neprofesionální a nekompetentní.
Babišovo ministerstvo dopis od Evropské komise tají. Jeho příjem nepotvrdilo ani nevyloučilo, i když deník ECHO24.cz opakoval písemné a telefonické dotazy během celého minulého týdne.
Kontrola proti zájmu České republiky
Zatajeným dopisem tak končí aféra, kvůli které svolal premiér Bohuslav Sobotka mimořádné zasedání vlády na 22. dubna. Tehdy se ministři obávali, že odhalení Wagenknechtova auditu znemožní monitorovací systém používat. V takovém případě by nešly čerpat dotace za 650 miliard korun, které přislíbila Evropská unie Česku na období 2014-2020.
„Audit zastavil použití monitorovacího systému. Se závěry tohoto auditu jako ministerstvo pro místní rozvoj nesouhlasíme, podle našeho názoru se jedná o neprofesionální a špatně odvedenou práci, která poškozuje zájmy České republiky,“ prohlásila v dubnu ministryně Šlechtová, které požádala kolegu Babiše, aby audit překontroloval. Stejně to viděla i její předchůdkyně a současná eurokomisařka Věra Jourová (ANO). „Pokud je dnes zpochybněna otázka legality monitorovacího systému, tak to samozřejmě je špatná zpráva. Katastrofický scénář je, že se na nějakou dobu zastaví proces čerpání, což znamená obrovský únik peněz,“ varovala Jourová, která měla ještě jako ministryně přípravu monitorovacího systému na starost. Také ona doporučila, aby ministr financí případ „došetřil“. S kritikou auditu se přidal také státní tajemník Sixta, který byl při hlavní soutěži na monitorovací systém členem hodnotící komise. „Jsem přesvědčen, že výběrové řízení bylo připraveno s nejlepší možnou péčí. Stávající rozruch způsobili nekompetentní auditoři,“ řekl Sixta.
Na jejich stranu se opatrně přidal i ministr Babiš, který požádal Wagenknechta o písemné ujištění, že audit je v pořádku. Audit odmítla i sněmovna včetně opozičních politiků a vyžádala si od Nejvyššího kontrolního úřadu jeho opakování. Ten však slíbil nějaké výsledky nejdříve za dvanáct měsíců. Proto ministr Babiš zadal novou kontrolu Generálnímu finančnímu ředitelství, které s ní začalo okamžitě.
Zaplatíme z daní
Nakonec se ukázalo, že se politici namáhali zbytečně, pokud pouze nechtěli odvést pozornost od vlastních přehmatů při veřejných zakázkách. Evropská komise sporný audit i jeho zjištění o porušení zákona potvrdila. Pouze navrženou pokutu ve výši poloviny požadované půlmiliardy snížila na čtvrtinu. Ztráta pro státní pokladnu může ještě vyrůst, až budou Češi žádat další dvě miliardy na provoz systému.
Pokud zdejší úřady vyplodí nějaké další kontrolní zprávy, Evropská komise je bude ignorovat. „Zapojení dalších orgánů do šetření této věci je již čistě vnitrostátní záležitostí,“ vysvětlil Martin Stašek z tuzemské expozitury Evropské komise.
Zjistilo se, že čerpání eurodotací není ohroženo. „V této chvíli je možné používat monitorovací systém k evidenci, účtování a proplácení evropských projektů,“ uvedl David Hořínek z ministerstva pro místní rozvoj. Jedinou škodou zůstává pokuta prozatím ve výši 120 milionů, kterou uhradí daňoví poplatníci. Tuzemské úřady zatím nepostihly žádného z vysokých úředníků, kteří jsou za ni odpovědní. Pokud k nějakým sankcím dojde, stanoví je až na základě policejního vyšetřování příslušný soud.