Farmářské trhy už netáhnou. Lidi na nich už tolik neutrácí

MEZIROČNÍ POKLES TRŽEB

Farmářské trhy už netáhnou. Lidi na nich už tolik neutrácíNOVÉ
Farmářský trh v Brně. Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock.com

1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Na první pohled to nemusí být vidět, ale lidé už na farmářských trzích neutrácí tolik, jako tomu bylo loni. Ukazuje to meziroční pokles tržeb trhovců. Pokud porovnáme letošní duben a květen s tím loňským, zjistíme, že pokles byl větší než pět procent. Otázkou zůstává, jestli módní trend trhů pomalu opadá, nebo svoji roli sehrála třeba i elektronická evidence tržeb, do které od března trhovci spadli.

„V květnu maloobchod ve stáncích a na trzích klesl meziročně o 5,1 procenta,“ uvedla pro server Echo24 Petr Báčová z Českého statistického úřadu, který srovnání přináší. V dubnu byl meziroční pokles dokonce 5,3 procenta. Od března letošního roku jsou přitom někteří trhovci součástí elektronické evidence tržeb (EET), kterou letošní vláda zavedla. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Výsledky srovnání nemusí být v praxi ještě příliš vidět. Pořadatelé trhů připouští, že někteří stánkaři končí, situace je ale různá. „U nás určitě není problém obsadit trhy. Naopak máme až velký zájem a přetlak a musíme v podstatě odmítat stánkaře,“ uvedla pro server Echo24 Andrea Vodňanská za farmářské trhy na dejvickém kulaťáku, které jsou tradičně velmi oblíbené.  

Že občas některý trhovec skončí, připouští i správce brněnského trhu na Zelňáku Tomáš Práška. Ty většinou ale vždy někdo nahradí, takže ve výsledku je podle něj situace plus mínus stejná. „Někteří trhovci končí třeba kvůli pokročilému věku, ale zase se většinou najdou jiní, kteří je nahradí,“ uvedl pro server Práška.

Úbytek zaznamenali třeba na hradeckých farmářských a potravinářských trzích. „Co se týče prodávajících, tak je fakt, že třeba loni jsem měla kolem 40 stánků a teď je to třeba jen 30 stánků. Takže ten úbytek tu je,“ uvedl pro server Echo24 Jaroslava Vajrauchová, která má organizaci trhů na starosti.

Podle ní přestali jezdit někteří trhovci ze vzdálenějších měst. „Měla jsem tu některé lidi, kteří jezdili třeba z Karlových Varů a podobně. Ti mi říkali, že se jim to už nevyplatí, že cesta je pro ně nákladná,“ dodala.

S farmářskými trhy se doslova roztrhl pytel před několika lety. Lidé o ně jevili velký zájem a chodili na ně pravidelně nakupovat farmářské produkty. Nyní možná nadšení z nich opadá. „Z mého pohledu se změnilo chování návštěvníků. Už třeba tolik nenakupují zboží, ale spíš si přijdou sednout a pojíst a popít,“ uvedla Vodňanská, podle které už jsou dnes přeci jen farmářské výrobky dostupnější i v běžných obchodech. „Je fakt, že náš trh je specifický i tím, že tady v okolí žije hodně cizinců. Takže ti možná vyhledávají něco jiného,“ dodala.

Zároveň pořadatelé trhů upozorňují, že v následujících měsících bude situace horší. „Zájem ze strany zákazníků je vždy menší v období prázdnin, nechci ale odhadovat, jak to vypadalo třeba na posledních dvou trzích. Nemohla jsem se teď v poslední době ze zdravotních důvodů zúčastnit, takže bych nerada hodnotila ten zájem ze strany zákazníků,“ dodala Vajrauchová. Menší účast v době letních prázdnin potvrdila i Vodňanská. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Stánkaři kvůli EET končí. Farmářské trhy už někde ani nezačaly

Protesty proti EET se rychle šíří. Darovací trhy chce každý

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články