Děti v Bělé při sčítáních nebudíme, odmítá Chovanec kritiku

Děti v Bělé při sčítáních nebudíme, odmítá Chovanec kritiku
Zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem. Foto: Foto: www.ochrance.cz
1
Domov

Echo24

Podmínky v tuzemských zajišťovacích zařízeních pro cizince byly vždy humánní. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) to uvedl v dopise, v němž reagoval na ostrou kritiku ombudsmanky Anny Šabatové z minulého týdne. Podle Chovance mají uprchlíci v zařízeních kvalitní zdravotní péči, přístup k oblečení a zajištěnou vhodnou stravu.

Šabatová zjistila nedostatky v detenčních zařízeních při kontrole, kterou tam provedla se svými kolegy. Podle ombudsmanky například děti žijí v zařízeních hůře než čeští vězni. Mimo jiné jim prý schází teplé oblečení či obuv. „Ošacení i obuv odpovídající ročnímu období je zajištěna,“ uvedl Chovanec v dopise pro ombudsmanku. Oděvy podle něj ministerstvo zajišťuje ve spolupráci s nevládními organizacemi či charitou.

Čtěte také: ‚Děti běženců v Bělé žijí hůř než čeští vězni‘

Veřejná ochránkyně práv také popisovala, že jsou děti v zařízeních vystrašené z přítomnosti policie a bezpečnostní služby. „Policisté se standardně v mírném režimu nepohybují,“ reagoval Chovanec, podle kterého by se navíc počet policistů v zajišťovacích zařízeních měl snižovat. Děti podle něj také mají zajištěnou lékařskou péči či vhodnou stravu.

Chovanec také v rozporu s tvrzením Šabatové ujišťuje, že rodiče nemají povinnost budit spící děti při pravidelných sčítáních.

Ministr také zdůraznil, že nelze přistupovat rozdílně k zajištěným uprchlíkům s dětmi či bez dětí. „Samotná přítomnost dítěte nemůže být důvodem, aby cizinec nebyl zajištěn,“ zmínil Chovanec. Podle něj také děti nemají status zadržených osob. „Přesto přijímáme a i nadále budeme přijímat vhodná opatření, která pro cizince s dětmi vytvoří komfortnější podmínky,“ uvedl v dopise Chovanec. Děti by podle něj třeba měly mít k dispozici hernu či hřiště na venkovním prostranství. Posílily se také počty pedagogů a sociálních pracovníků.

Ministr však v dopise, který ministerstvo vnitra zveřejnila na svém webu, uvedl, že je potřeba zlepšit i dostupnost tlumočnických služeb, které jsou potřeba například při lékařských prohlídkách. „Stávající systém je funkční, děláme nicméně vše pro to, abychom našli vhodné řešení pro jeho vylepšení,“ sdělil ministr.

Podmínky v zajišťovacích zařízeních kromě ombudsmanky dlouhodobě kritizují třeba nevládní organizace. Podle agentury Reuters Česko zachází s uprchlíky drsně. Ministerstvo vnitra však výtky dlouhodobě odmítá a tvrdí, že postupuje podle pravidel a zákonů.

Čtěte také: V Česku se s uprchlíky nepářou, píše agentura Reuters

V Česku jsou nyní tři zajišťovací zařízení, v Bělé pod Bezdězem, Vyšních Lhotách a Drahonicích. Objekty pro cizince mají kapacitu 1392 míst, k dnešku tam bylo 521 běženců.

Čtěte také: Zeman proti Šabatové: Uprchlíci se tu mají líp než doma