Okřídlený lev na Klárově bude. Památkářům navzdory
Na pražském Klárově bude od 17. června stát pomník československým válečným letcům z druhé světové války. O umístění dvoumetrové sochy okřídleného lva v parku na Malé Straně v pondělí rozhodl stavební odbor Prahy 1. A to i přes nesouhlas památkářů. Ti se proto proti rozhodnutí odvolají. A památníku hrozí po čase odstranění.
Spor mezi Prahou 1 a Národním památkovým ústavem (NPÚ) vznikl kvůli tomu, že podle památkářů není umístění pomníku na Klárově koncepční. Společnou řeč nenašly obě strany ani pár dní před plánovaným odhalením sochy.
'Chybí koncepce, odvoláme se'
„Parčík na Klárově už je zatížený jedním monumentem – památníkem obětem druhého odboje, který je poměrně rozměrný. A zároveň nemá park žádnou koncepci, pomník tam má být dosazen zcela náhodným způsobem,“ vypočítává pro deník ECHO24.cz výhrady šéf NPÚ pro Prahu Ondřej Šefců. „Jedním dechem musím dodat, že si jinak velice vážíme toho, že by se v Praze měl objevit takový památník. Když se ale jedná o tak citlivou věc, o pomník, který má mít takový emotivní dopad, tak umisťovat ho podobným způsobem, to do jisté míry devalvuje tu jinak nesmírně ušlechtilou myšlenku,“ doplňuje.
Šefců spolu s ředitelem památkového odboru pražského magistrátu Jiřím Skalickým nabízel Praze 1 řadu jiných lokalit: od Národního památníku na Vítkově, přes nábřeží u Revoluční až po lokace na Hradčanech. Neúspěšně.
Podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (TOP 09) se všechny náhradní lokality ukázaly jako nevhodné. A na Klárově se tak už začalo s archeologickými pracemi.
„Náš odbor výstavby v pondělí v 11 hodin vydal kladné stanovisko. Národní památkový ústav nás může zažalovat, ale rozhodnutí vydává stavební úřad. Ten má všechny potřebné souhlasy, vyjma souhlasu památkářů, ale ten nahradil stanoviskem ministerstva kultury jako vyššího orgánu,“ vysvětluje Lomnický. Jenže to není tak úplně pravda. Kultura se povolením pomníku nezabývá, jeho včasné zbudování jen v prohlášení podpořil ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).
Lomecký přesto plánuje všechny práce stihnout do 17. června, kdy by měl být pomník na Klárově slavnostně odhalen.
To se nelíbí magistrátním památkářům, kteří se proti rozhodnutí odvolají. Jak řekl ČTK Skalický, pokud bude socha postavena, hrozí její odstranění.
Šéf sněmovny: cítím se zahanben
Za urychlenou výstavbu pomníku na Klárově se po Hermanovi v pondělí postavil i předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček z ČSSD. Ten uvítal rozhodnutí stavebního úřadu a naopak odsoudil postoj Národního památkového ústavu. Ředitelce ústavu dokonce odeslal dopis s žádostí o přehodnocení stanoviska.
„Jsem postojem Vašeho ústavu velmi zklamán. Památník si jistě zaslouží takové umístění, které bude odpovídající velikosti a hrdinství československých pilotů RAF. Vždyť i jejich zásluhou se podařilo získat převahu v letecké bitvě o Británii a zastavit tak postup hitlerovského fašismu,“ píše mimo jiné Hamáček v dopise s tím, že se cítí kvůli postoji památkářů zahanben.
Dvoumetrovou sochu okřídleného lva věnuje České republice britská komunita žijící v tuzemsku. Odhalena má být 17. června za přítomnosti vnuka bývalého britského ministerského předsedy Winstona Churchilla.
Britská iniciativa je výrazem vděčnosti československým letcům, kteří za druhé světové války sloužili v Královském letectvu (RAF), a z nichž téměř 500 při službě zemřelo. Autorem bronzové sochy, která má symbolizovat hrdinství našich letců, jejich hrdost a vzdor, je britský sochař Colin Spofforth.