Je tu zpět ta stará nenávist vůči Židům, zní z Německa
Válka v Gaze vrací antisemitismus
Evropu pozvolna zaplavuje nová vlna antisemitismu, píší evropská média. Nápisy odhalují otřepané protižidovské stereotypy, stoupá počet násilných útoků na židovské synagogy a obchody a v posledních týdnech proběhly v několika státech protiizraelské demonstrace. Zástupci zemí napříč politickým spektrem antisemitské projevy odsuzují a experti varují, že tato nenávist oživená izraelsko-palestinským konfliktem může ještě eskalovat, napsal server welt.de.
Tento týden se stala terčem antisemitské nenávisti synagoga v západoněmeckém Wuppertalu, na niž během úterní noci zaútočili žháři. Bývalá předsedkyně německé Ústřední rady Židů Charlotte Knoblochová je zděšena nevraživostí vůči Židům na německých ulicích i tím, jak tomu lidé mlčky přihlížejí.
„Jako jedna z těch, kdo jsme přežili holokaust, musím znovu zažít, že antisemitismus není v Německu jen okrajová, ale dokonce mainstreamová, záležitost. ... Nadávají nám, urážejí nás, vyhrožují nám a fyzicky nás napadají. A až na několik výjimek k tomu široké masy obyvatelstva mlčí,“ uvedla podle DPA Knoblochová.
Podle dvaaosmdesátileté ženy slouží kritika Izraele pouze jako záminka rasismu. „Je tu zpět ta stará nenávist vůči Židům,“ říká.
Německý ministr zemědělství Christian Schmidt označil projevy nepřátelství vůči Židům za „virus“, který zamořuje celý stát.
Čtěte také: Židé do plynu, znělo v Německu. Antisemitismus na vzestupu
Protižidovské projevy dostaly podle německé expertky na problematiku antisemitismu Moniky Schwarzové-Frieselové v dnešní době nový rozměr kvůli internetu. Pod jejím vedením nyní probíhá analýza moderní antisemitské rétoriky, která zkoumá výrazy typu „lichvář, vrah dětí nebo velké světové spiknutí“, vyskytujících se na sociálních sítích. Projevy antisemitismu podle ní překračují sociální hranice a týkají se lidí všech úrovní vzdělání.
Ve Francii, kde žije největší židovská komunita v Evropě, se pod pláštíkem kritiky politiky Izraele obrací protižidovské nálady především proti přistěhovalcům, uvedl server německého listu Frankfurter Allgemiene Zeitung. V Paříži a na jejím předměstí se v uplynulých dnech konalo již několik demonstrací na podporu Palestiny. Za násilí při jedné z nich byli před týdnem odsouzeni k trestům odnětí svobody ve zkráceném řízení tři muži.
V Itálii se podle agentury APA postaralo o pozdvižení asi sedm desítek antisemitských nápisů, malůvek hákových křížů a propalestinských sloganů na římských obchodech vlastněných Židy. Starosta Říma Ignazio Marino nařídil počmárané zdí okamžitě vyčistit. „Tyto nápisy jsou urážkou pro všechny obyvatele Říma“, citovala starostu agentura APA.
Solidaritu židovské obci vyjádřil také italský premiér Matteo Renzi. Zdejší židovská obec zase varovala před ovzduším netolerance, které představuje nebezpečí pro každou demokratickou společnost.
V Turecku proběhla mediální kauza o navrácení ocenění, které před deseti lety dostal turecký premiér Recep Tayyip Erdogan od Amerického židovského kongresu. kvůli se údajné protiizraelské rétorice byl požádán o jeho navrácení.
V Česku podle Federace židovských obcí žádný výrazný nárůst antisemitismu nenastal a prý se ani neočekává. Obecně tolerantnější klima v České republice souvisí podle ní i s tradičním proizraelským postojem české společnosti.