Válka gangů a stovky mrtvých. Salvador zažívá krvavé období

Násilí v Salvadoru

Válka gangů a stovky mrtvých. Salvador zažívá krvavé obdobíNOVÉ
Tetovaný člen gangu MS-13. Foto: FOTO: Wikimedia Commons/Federal Bureau of Investigation
1
Svět

bp Echo24

Ve státu Salvador, který má rozlohu asi jako Morava, je zavražděno každý den přibližně šestnáct lidí. Násilností přibývá a příměří dojednané mezi pouličními gangy v roce 2012 dostává další vážné trhliny. Jen za letošní březen bylo zabito 481 osob a minulý měsíc se tak stal nejhorším za posledních deset let. Informoval o tom britský list The Guardian s odkazem na tamní policii.

Statistika je špatnou zprávou pro prezidenta Salvadoru Sáncheze Ceréna. Veřejně se totiž zasazuje za boj proti kriminalitě a slibuje sociální programy. Že salvadorské úřady nedělají dost, aby násilnosti zastavily, naznačuje například Raúl Mijango. „Jedinou věcí, která funguje, je přímý dialog s gangy,“ řekl muž s tím, že násilí by mohlo být zastaveno „v řádu dnů“.

Právě Mijango má značný podíl na vyjednání příměří v únoru 2012, při kterém asistoval tehdejší vládě. Mír byl uzavřen mezi největšími gangy MS-13 a Calle 18. Podílela se na něm také katolická církev.

Příměří ale nevydrželo ani dva roky a výrazněji se porušuje už od loňska. Za vysoká čísla zavražděných ale nemohou pouze střety mezi gangy. Přímořský stát ve Střední Americe je jedním z bodů, přes který vozí překupníci drogy do Spojených států.

Neobvyklé nejsou ani konflikty s bezpečnostními jednotkami. V lednu vyzval šéf místní policie své podřízené, aby stříleli kriminálníky bez obav z postihu, informoval The Guardian. Letos už zde zemřelo nejméně sedmnáct policistů, zatímco za celý loňský rok to bylo čtyřicet.

Čtěte také: Mexičtí gangsteři přiznali zabití skupiny lidí. Asi zmizelých studentů

Cesta dětí za americkým snem? Přes Rio Grande i peklem pouště