Dohledový úřad šetří autory knihy o Babišovi. Ti mluví o útoku na svobodu slova
Je Žlutý baron součástí volební kampaně?
Novináři Deníku Referendum Zuzana Vlasatá a Jakub Patočka, kteří jsou zároveň autory knihy o podnikání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše Žlutý Baron, vydali prohlášení, že proti jejich spolku bylo zahájeno řízení o přestupku Úřadem pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí (ÚDHPSH). Novináři tvrdí, že byli obviněni kvůli zorganizování turné, na kterém knihu propagovali. Zástupci úřadu odmítají řízení komentovat.
„Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí nás obvinil, že jsme se dopustili přestupku, který má spočívat v tom, že jsme zorganizovali turné, na němž jsme propagovali výsledek naší mnohaleté práce: knihu Žlutý baron,“ uvedli novináři ve svém prohlášení.
Za účelem propagace svého turné vytvořili novináři spolek Svoboda projevu, ve svém prohlášení však zdůrazňují, že nešlo o žádnou politickou stranu či hnutí, které by měl dohledový úřad kontrolovat.
Člen Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí Jan Outlý však pro Echo24 uvedl, že každý subjekt vstupující do veřejného prostoru v době volební kampaně, může být prošetřován.
Konkrétní případy však představitelé úřadu odmítají blíže komentovat. „Správní řízení je neveřejné a úřad žádné další informace nad rámec tiskových zpráv neposkytuje,“ potvrdili pro Echo24 jak Jan Outlý, tak další člen Tomáš Hudeček.
Jan Outlý přesto na svém Twitteru naznačil, že úřad prošetřuje spolek z jiných důvodů, než uvádí novináři z Deníku Referendum: „Kdyby to bylo tak, jak se v prohlášení píše, tak by to smysl opravdu nedávalo. Ale je to jinak.“
Kdyby to bylo tak, jak se v prohlášení píše, tak by to smysl opravdu nedávalo. Ale je to jinak.
— Jan Outlý (@JanOutly) 19. září 2017
Kvůli knize Žlutý baron již dříve poslali Babišovi právníci na autory policii. „Vydavatel Deníku Referendum trestní oznámení považuje za evidentní snahu Andreje Babiše kriminalizovat svobodnou novinářskou práci. Andrej Babiš se k podanému trestnímu oznámení totiž sám přihlásil minulý týden na předvolebním mítinku v Bohumíně, když se obořil na paní Marcelu Babulákovou, která ho se zjištěními knihy na místě konfrontovala,“ píší redaktoři Deníku Referendum. Babiš označil knihu Žlutý baron za „vylhané věci“ a za „kampaň sociální demokracie“. Novinář Jakub Patočka je členem ČSSD.
Čtěte také: Babišovi právníci poslali policii na novináře Deníku Referendum
Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí v září udělil první pokutu. Podle serveru iRozhlas.cz ji dostala Občanská demokratická aliance (ODA). Má zaplatit 19.000 korun. Úřad začal fungovat letos. Nedávno zahájil první vlnu několika správních řízení, která souvisejí s říjnovými volbami do Sněmovny. Nyní rozhodl o prvním z nich, u kterého se potvrdilo porušení pravidel vedení volební kampaně.
„S ohledem na skutečnost, že je správní řízení neveřejné a rozhodnutí může být napadeno správní žalobou a že není ambicí úřadu zasahovat do volební kampaně nad rámec zákonných povinností, zejména pak volební kampaň ovlivňovat, nebude úřad do vyhlášení konečného výsledku voleb zveřejňovat podrobnější informace,“ uvedl šéf úřadu Vojtěch Weis. Mluvčí ODA Miloš Němeček ČTK potvrdil, že strana skutečně pokutu dostala.
Každá politická reklama musí být ode dne vyhlášení voleb do Poslanecké sněmovny zaevidovaná podle nového zákona o sdružování politických stran. Musí mít zároveň označení zadavatele, zpracovatele i označení politického subjektu.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Úřad se pravděpodobně zabývá i knihou Andreje Babiše ‚O čem sním, když náhodou spím‘. Jan Outlý již dříve pro Echo24 řekl, že kniha Úřad zaujala a že se jí zabývat budou. Není podle něj totiž jisté, zda se jedná opravdu o knihu, jak ji Babiš prezentuje, nebo zda se jedná o předvolební brožuru.
Úřad vznikl letos v Brně. Jeho úkolem je kontrola financování politických stran a hnutí, což dosud dělá kontrolní výbor Sněmovny. Úřad si od něj agendu postupně převezme. Bude hlídat i dodržování stanovených horních hranic nákladů volebních kampaní. U sněmovních voleb je to 90 milionů korun.