Příběh zeleného mužíčka: Měl štěstí. Přišel jen o obě nohy
ruský voják, který na ukrajině "nebyl"
Jednadvacetiletý Nikolaj “Kolja“ Kozlov z ruského Uljanovsku nejdříve sloužil u výsadkářů, aby byl později odměněn za svoje nasazení na Krymu. V bojích na ukrajinském Donbasu ale přišel o obě nohy, píše o mladém muži polský list Gazeta Wyborcza. Jeden z moskevský blogerů se navíc na základě fotografií ze sociálních sítích pokusil o rekonstrukci Koljova příběhu.
,,Je teď beznohý invalida. Dostal rozkaz, nešel tam dobrovolně. Putin všechno zavinil,“ rozčiluje se nad osudem svého synovce Sergej Kozlov žijící v Moskvě. Právě chlapcův strýc se zasloužil o pozornost médií. Na svůj facebookový profil totiž 2. září napsal: ,,Zavolal mi bratr. Jeho syna přivezli do nemocnice v Moskvě. Bude až do konce života invalidou. S naším Krymem do pr...e!"
To výsadkářův otec, bývalý parašutista a nyní policista, Vsevolod Kozlov, Putina z ničeho neviní. ,,Co říct? Byl voják. Přísahal a čestně splnil rozkaz. Neutekl, zbaběle se nezalekl. Jsem na něj hrdý a jeho manželka taky. Chtěli jste slyšet něco jiného. Jestli si zapláču? Nikdy v životě. U nás na Uralu jsme začali žít až za Putina," prohlásil a naopak se reportérů z rádia Echa Moskvy zeptal: ,,Byli jste někdy ve válce? Víte, co to znamená? Dokážete si představit, když obě strany po sobě pálí z raketometů?“
Podle novináře Viktora Šenderoviče z Echa Moskvy je příběh Nikolaje Kozlova zajímavý právě v neshodě v rámci rodiny. Strýc z Moskvy má zcela odlišný názor na současnou ruskou realitu než jeho jeho bratr, který žije ve městě Ozjorsk v Čeljabinské oblasti.
Čtěte také: Tajné pohřby: ruské rodiny se loučí s vojáky padlými na Ukrajině
Nikolaj Kozlov sloužil u 31. výsadkové brigády, která je pokládána za elitní jednotku. V únoru letošního roku odjel na Krym, kde namísto výsadkářské uniformy oblékl stejnokroj Berkutu, pořádkové jednotky ukrajinské policie. Ta byla rozpuštěna po svržení prezidenta Viktora Janukovyče. Část jejích příslušníků, kteří brutálně potlačovali demonstrace v Kyjevu, prý utekla na Krym, kde jednotku obrodili místní proruské úřady a ruští vojáci.
Po anexi Krymu a uklidnění situace na poloostrově odměňovalo ruské ministerstvo obrany nejen příslušníky Berkutu medailí Za navrácení Krymu. Medaili získali také výsadkáři a vojáci z Černomořské flotily, kteří se podíleli na operaci na poloostrově nebo místní proruští politici.
Po návratu z Krymu se Nikolaj Kozlov vrátil do Ruska a oženil se s přítelkyní Světlanou. Novomanžele ale znovu rozdělil vojenský rozkaz: Nikolaj Kozlov byl znovu poslán na Ukrajinu, kde byl těžce zraněn. Po převozu do Moskvy mu lékaři amputovali obě nohy.