Kontroverzní energetická novela prošla těsně o jeden hlas

Pro nebyli ani všichni vládní poslanci

Kontroverzní energetická novela prošla těsně o jeden hlasAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační foto Foto: wikipedia.org
1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Hodiny obstrukcí a několik stovek pozměňovacích návrhů. Poslanci v pátek schválili kontroverzní novelu energetického zákona, která mimo jiné umožní rozvoj malých fotovoltaických elektráren na střechách domů. Proti novele opakovaně protestoval Energetický regulační úřad, který varuje před tím, že neexistuje vyčíslení jejích dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) sněmovnu ujišťoval, že zákon nezvedne cenu elektřiny. Norma přesto prošla jen nejtěsnější většinou, nehlasovali pro ni ani všichni vládní poslanci.

Pro veřejnost je zřejmě nejzajímavější novinkou to, že jim novela umožní jednodušší zakládání malých solárních elektráren na střechách jejich rodinných domů. Konkrétně jde o elektrárny, které výkonem nepřesáhnou 10 kW. Na ně už nebude potřeba shánět po úřadech licence.

„Nejenom, že tato legislativa usnadní život lidem, kteří si chtějí na střechy svých domů pořídit malé solární elektrárny, na které dosud potřebovali mít licenci, ale díky novému způsobu výběru poplatků za obnovitelné zdroje též pomůže českému průmyslu, aniž by došlo k jakémukoliv souvisejícímu zdražení elektřiny pro obyvatele,“ prohlásil po schválení zákona ministr průmyslu a obchodu Mládek.

Ten čelil největší kritice z řad poslanců i Energetického regulačního úřadu právě proto, že nevyčíslil finanční dopady novely. Zdražení elektřiny ale v pátek odmítl opakovaně: „Tu cenu to nezvýší. Ale musím dodat, že to samozřejmě zvýší výdaje státního rozpočtu o necelých pět miliard. Ale taková je politická vůle, tak to bylo dohodnuto.“

Vznikne nová rada ERÚ. Povede k politizaci?

I přes avizovanou dohodu nakonec pro kontroverzní zákon nehlasovali ani všichni vládní poslanci. Ze 171 přítomných bylo třeba pro schválení 86 hlasů. A právě tolik jich zákon dostal. Někteří vládní poslanci se raději zdrželi hlasování, stejně jako drtivá většina opozice. To samozřejmě může znamenat problém ve chvíli, kdy by zákon vrátil poslancům Senát. K jeho přehlasování je totiž třeba 101 hlasů.

Zákon mimo jiné zřizuje Radu Energetického regulačního úřadu, který má v budoucnu ERÚ řídit. Právě kvůli této změně podle Mládka úřad proti novele tolik vystupoval. Jeho šéfka Alena Vitásková opakovaně varovala, že zřízení nové rady povede k politizaci úřadu.

Poslanci mezi stovkami pozměňovacích návrhů zamítli třeba ten, který umožňoval, aby se solární a větrné elektrárny mohly rozdělit na menší, což by se nepovažovalo za nové uvedení elektrárny do provozu. Tím by se provozovatelé mohli vyhýbat placení solární daně.

Naopak prošel návrh, který má více ochránit spotřebitele u smluv uzavíraných v domácnostech.

Čtěte také: Babišův den ‚B‘: zkazí poslanci Agrofertu byznys?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz