Clintonová posílala z osobního účtu i přísně tajné zprávy
Potíže prezidentské kandidátky
Dva z tajných emailů v korespondenci Hillary Clintonové nesly označení „přísně tajné“. Kandidátka na americkou prezidentku čelí dlouhodobé kritice za využívání osobního serveru pro komunikaci za dob vykonávání funkce ministryně zahraničí, nově se ale v těchto zprávách objevila i jedna z nejvyšších klasifikací vládní bezpečnosti. Clintonová už vyšetřovatelům server odevzdala na rozbor, uvedla televize NBC.
Bývalá ministryně zahraničí a nynější prezidentská kandidátka se do své aféry dál zamotává. Po zveřejnění některých detailů korespondence informuje NBC o velmi utajovaných informacích na osobním serveru Hillary Clintonové. Manželka bývalého prezidenta USA Billa Clintona umožnila vyšetřovatelům potřebná zařízení prozkoumat.
.@HillaryClinton instructs aides to hand over email server to Justice Department http://t.co/nqHQIQ3qZO pic.twitter.com/H3lRtDiNYN
— Bloomberg Business (@business)
12. Srpen 2015
Předseda senátního justičního výboru Chuck Grassley uvedl, že kromě obecně utajovaných informací nesly minimálně dva emaily klasifikaci „přísně tajné“. I tyto zprávy pak Hillary Clintonová neváhala řešit skrze svůj osobní domácí server.
„To je moc dlouhá doba na to, aby tyto přísně tajné informace držel někdo mimo schválené a zabezpečené vládní instituce,“ řekl podle NBC Chuck Grassley. Podle něj je problémem kromě existence takových emailů právě fakt, že více než dva roky mimo funkci měla Hillary Clintonová k informacím stále přístup.
Nicméně je podle Grassleyho vítaný pokrok to, že Clintonová spolupracuje. Doufá tak, že rozbor povede k vyřešení celé situace. Kromě serveru, přes který maily přicházely a odcházely, byla Clintonová ochotna podrobit rozboru také USB disk svého právního zástupce. Podle mluvčího její prezidentské kampaně pro příští rok Nicka Merrilla je Clintonová připravena spolupracovat s vládním vyšetřováním a odpovědět na veškeré dotazy.
„Předchozí vyjádření bývalé ministryně Clintonové o tom, že v jejím držení nejsou žádné utajované informace, byla očividně lživá,“ řekl NBC předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner. „Její neuvážené nakládání s tajnými informacemi musí být plně prošetřeno.“
Bývalí spolupracovníci Clintonové trvají na tom, že vše, co prošlo jejím osobním serverem, nebylo utajované v okamžiku, kdy to Hillary četla. Naznačují tak, že nálepkou „přísně tajné“ byly informace v těchto emailech označeny dodatečně.
„Zaměstnanci resortu si tyto emaily vyměňovaly na neutajených systémech mezi roky 2009 a 2011 a několik z nich ve finále přišlo i ministryni Clintonové,“ řekl podle NBC mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby. „Nebyly označeny jako utajované.“
Z předchozí korespondence byly odtajněny např. zprávy Clintonové o útoku na americký konzulát v Libyi v září 2012. Kromě aféry s emaily musí Hillary spolu s manželem Billem čelit i dalším nařčením. Mezi ty patří nejasné financování její prezidentské kampaně, kdy podle některých informací pomocí své nadace přijala s manželem podezřelé dary a platby mimo jiné z Ruska. Za to měla ruskému Rosatomu coby ministryně zahraničních věcí schválit převzetí americké uranové společnosti Uranium One.