Kdo si pochutná na noční pražské ‚zabíjačce‘? Možné scénáře
Boje o moc v metropoli
O čem se mluvilo opakovaně už několik měsíců jako o téměř hotové věci, se nakonec stalo poměrně nečekaně. Pražská koalice se v pátek v noci fakticky rozpadla. Stačila roznětka od opoziční TOP 09 a dosavadní koaliční partneři si to už spolu vyřídili sami. V radě skončili čtyři lidé a město teď narychlo hledá cestu, kudy dál. Každý jedná s každým a možností dalšího vývoje je spousta. Čeká se na rozpad zastupitelského klubu ANO a všichni chtějí mluvit s TOP 09. Právě ta se po noční bratrovražedné akci stala bohatou nevěstou.
Jistoty se dnes v pražské politice hledají jen těžko. Možná jedinou z nich je, že v opozici i nadále zůstanou komunisté. Jiná jistota v metropoli neexistuje. Každý jedná s každým, někdo s někým dokonce opakovaně a nevyspalí politici po probdělé noci vymýšlejí, jak ze současné situace vytěžit co nejvíc.
Dosavadní koaliční partneři z ANO, ČSSD a Trojkoalice se ani nejsou schopni dohodnout, jestli se koalice vlastně rozpadla. O jejím rozpadu přitom nemůže být pochyb. Ten přišel ihned poté, kdy někteří zastupitelé hnutí ANO a ČSSD v noci hlasovali pro odvolání náměstka Matěje Stropnického (SZ/Trojkoalice). Zcela zásadně tak totiž porušili koaliční smlouvu a spustili odvetu, která z rady vyšachovala ještě šéfa zastupitelů ANO Michala Haška a dvě radní za sociální demokracii – Hanu Novákovou a Irenu Ropkovou.
Ačkoliv pražští politici jednali ze čtvrtka na pátek hluboko do noci, hned ráno se sešli znovu a rozjeli první kolo schůzek. Největší zájem je o TOP 09.
Šéfové ANO i ČSSD Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka by si samozřejmě přáli pokračování stávající koalice. Jenže ta až do čtvrtku měla v zastupitelstvu jen nejtěsnější možnou většinu 33 hlasů a po zúčtování se čtyřmi radními se už nemůže spolehnout ani na ni. Dlouhé týdny se navíc v Praze čeká na to, kdy vyeskaluje nevraživost mezi samotnými zastupiteli ANO a jejich klub se rozpadne.
Babiš musí udržet klub pohromadě
V současné chvíli se mluví o tom, že je klub rozdělený na pět lidí kolem Adriany Krnáčové a zbylých 12, kteří stojí buď za pražskou šéfkou Radmilou Kleslovou, nebo nemají ani jednu favoritku. Pětice hájící současnou primátorku už v pátek dokonce měla rozjet vlastní vyjednávání. S podmínkou, že musí Krnáčové zůstat primátorský řetěz, ale zřejmě u všech narazí. Sama primátorka i jí blízký zastupitel Patrik Nacher ale pro deník ECHO24.cz odmítli, že by s kýmkoliv jednali. Oba podle svých slov stále věří v jednotu sedmnáctičlenného klubu. A slova o jeho štěpení prý mají pouze oslabit pozici ANO v Praze.
Záležet teď bude hlavně na Babišovi. Ten už situaci v Praze zachraňoval jednou. A tentokrát je před ním ještě těžší úkol. Zajistit, aby se neopakoval scénář z dalších měst a klub ANO zůstal pohromadě. Jinak se může s primátorem rozloučit. Babiš už měl podle informací z klubu dát stopku jakémukoliv jednání s TOP 09. Alespoň do chvíle, než se celá situace v metropoli trochu vyjasní a zastupitelé ANO si budou mít v pondělí šanci své spory vyříkat z očí do očí.
V nejvýhodnější pozici je teď TOP 09. S ní chtějí jednat všichni a je to také jediná strana, proti níž nevznáší nikdo z pražských politiků žádné zásadní námitky. TOP 09 vyjednává s ostatními už několik týdnů a byla to mimochodem právě ona, kdo dal v noci impuls k hlasování o odvolání radních.
Čtěte také: Babiš o puči: Nebyl jsem informován.
O scénářích vývoje zatím nechce nikdo z aktérů otevřeně mluvit. Pravděpodobné jsou hlavně dvě možnosti.
Stabilita pro Prahu není
Tou první je, že se současné koalici podaří dohodnout na dalším pokračování. V obměněném personálním složení, bez kontroverzního Stropnického, a zřejmě s lepšími podmínkami pro Trojkoalici, která se proti současné spolupráci zatím nejaktivněji vymezuje, protože za necelý rok v radě musela snášet opakovaná příkoří.
Druhý scénář počítá s tím, že se do vedení města dostane TOP 09. Nejpravděpodobněji by vládla minimálně s částí hnutí ANO. Další partner je nejistý, bylo by ale kde vybírat. Zbylé hlasy by mohla dodat ODS, Trojkoalice (či některý z jejích členů z KDU-ČSL, Starostů či zelených), ČSSD i nezávislí zastupitelé kolem exprimátora Tomáše Hudečka.
Možností je ale i menšinová koalice s podporou některých dalších stan. Například ODS opakuje, že může určitou alternativu k současné koalici podporovat a přitom zůstat mimo radu.
Žádná ze zvolených variant ale Praze nepřinese dlouhodobou stabilitu. V současném zastupitelstvu je zastoupeno příliš mnoho stran, které znamenají příliš mnoho proměnných. Do dalších voleb zbývají ještě tři roky a ani nová dohoda, ať už bude jakákoliv, tak zřejmě nebude v tomto volebním období poslední. Na to už jsou ale Pražané zvyklí.