Pane prezidente Zemane, nerozvracejte ekonomiku jako Erdogan
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
BUNKRY V NĚMECKU
Německo má příliš málo civilních krytů, do kterých by se lidé mohli uchýlit v případě nebezpečí. Spolkový úřad pro civilní ochranu (BKK) ale hledá způsob, jak ...
Prezident Miloš Zeman má přesně měsíc na jmenování tří nových členů bankovní rady. V červnu skončí mandát guvernérovi Jiřímu Rusnokovi, viceguvernérovi Tomáši Nidetzkému a radnímu Vojtěchu Bendovi. Poté, co si hlava státu za nového guvernéra vybrala Aleše Michla, který poslal českou korunu do pádu, z něhož ji musela tahat intervence centrální banky, všichni s velkým napětím očekávají tři nová jména.
Jde především o to, jestli to budou lidé se stejným názorem, jako má nový guvernér. S přesvědčením, že inflace je výhradně dovozená. Ceny žene nahoru slabá nabídka kvůli přetrhanému globálnímu obchodu, a proto není žádoucí zvedat dál úrokové sazby. Přesněji řečeno – je to přímo škodlivé, protože vyšší úroky zdraží úvěry a hypotéky, čímž dál zvednou ceny. To si myslí Aleš Michl a Miloš Zeman. Nebo to alespoň veřejně tvrdí. Pokud nastoupí tři další lidé s tímto pohledem na inflaci, získají spolu s Alešem Michlem a Vojtěchem Dědkem v bankovní radě většinu 5 : 2. Bude to zásadní obrat poměrů ze současných 2 : 5, kde jsou Michl a Dědek v menšině.
Minulý týden přinesl tři pozoruhodně ostré rozhovory a výroky centrálních bankéřů. Za běžných okolností mimořádně zdrženliví Tomáš Holub a Tomáš Nidetzký sáhli ke slovům, která by od nich nikdo nečekal. Ve středu 18. května vychází v Hospodářských novinách mimořádně ostrý rozhovor s Tomášem Holubem s titulkem: Nový guvernér dostal od investorů žlutou kartu, měli bychom je ujistit, že inflaci zkrotíme za každou cenu. „Situace je jasná. Finanční trh, jakožto jakýsi nestranný rozhodčí, ukázal novému guvernérovi žlutou kartu ještě dřív, než nastoupil na hřiště,“ řekl Tomáš Holub stylem, který byl zatím mezi kolegy v bankovní radě zcela nevídaný. A dál ještě přitvrdí. „My se prostě snažíme zvrátit oslabení kurzu nebo toto oslabení alespoň zmírnit, aby nezdražilo zboží z dovozu a inflační očekávání se úplně neutrhla ze řetězu. Nehodláme připustit turecký scénář spirály mezi kurzem, cenami, inflačními očekáváními a mzdami,“ říká Holub v přímém odkazu na tureckého prezidenta Erdogana. Ten tlačil, stejně jako Miloš Zeman, na to, aby se sazby nezvyšovaly. A tvrdil, přesně jako Miloš Zeman, že vysoké úroky naopak inflaci pohánějí. V dubnu se v Turecku meziročně zvedly ceny o 70 procent. Ještě před rokem tam inflace byla 17 procent. Ne tak vzdálená našim současným 14,2 procenta.
Holub, stejně jako viceguvernér Nidetzký den poté v rozhovoru pro Seznam Zprávy zároveň naznačují, že na posledním zasedání bankovní rady ve staré sestavě, tedy v antimichlovské většině, se sazby ještě výrazně zvýší.
Bankéři se nejspíš budou snažit zvednout úroky „do rezervy“ v naději, že si je Aleš Michl se svojí novou většinou, kterou mu prezident najmenuje, nedovolí snížit. Jen je nebude zvyšovat.
Den po Nidetzkém odcházející guvernér Jiří Rusnok na konferenci ČNB v Hradci Králové řekl, že pokud by centrální banka nezvyšovala sazby, koruna se propadne na 30 korun za euro a inflace vyskočí na 20 až 25 procent.
Všechny ty na centrální bankéře velmi ostré výroky jsou jejich snahou odvrátit Miloše Zemana od jmenování michlovské většiny a rozjetí inflační spirály. Je to vzkaz: pane prezidente Zemane, prosím, nerozvracejte ekonomiku jako Erdogan. Vědí, že je to jedna z posledních dvou věcí, které můžou ve svých rolích udělat. Tou poslední je výrazné zvýšení úrokových sazeb do konce června, dokud mají většinu.
Ten tlak na prezidenta jde ze všech stran. Všichni se ho snaží odradit od toho, aby dovolil centrální bance michlovskou většinu. Tvrdohlavost hlavy státu je bohužel dobře známá. Tohle je nejhorší chvíle, kdy se může projevit.
Teď nezbývá než doufat, že platí příběh, který se šíří kuloáry. Že Miloš Zeman si Aleše Michla nevybral kvůli jeho světonázoru na inflaci.