Návrat Davida Ratha dva týdny před volbami
Včerejší policejní zásah na královéhradeckém hejtmanství míří na přestavbu náchodské nemocnice. Čtrnáct dní před krajskými volbami vyšlo najevo, že protikorupční útvar podezírá představitele krajské samosprávy ze zneužití pravomoci veřejného činitele a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, tedy z korupce.
Investiční akce za 1,3 miliardy se stará o pozdvižení v regionu už pátým rokem, i když se ještě nezačalo stavět. V každém případě by zájemci o zakázku dnes v deset dopoledne odevzdali závazné nabídky, kdyby policie svým zásahem veřejnou soutěž nezrušila. Rozum zůstává stát, když se stručně připomene historie miliardové stavby. Jak je možné, že královéhradečtí sociální demokraté šli před volbami do takového rizika?
Zdravotnické přístroje v betonu
Příprava přestavby začala v roce 2011, když levicovým hejtmanům končilo volební období a když se chtěli nějakou velkou investicí zapsat do dějin. Nejen na Královéhradecku, ale celkem v sedmi krajích vypsali soutěže na stavbu nových nemocničních pavilonů a jejich vybavení moderními přístroji. Tyto soutěže měly dvě chyby. Logicky nebylo možné prověřit cenu dodávaných přístrojů, když většinu dodávky tvořil beton. Vedle toho hejtmani stanovili mimořádně přísné zadávací podmínky, které v zásadě mohly splnit jen dvě stavební firmy. Měly prokázat aspoň tři velké nemocniční přestavby, a navíc disponovat subdodavatelem z kategorie tzv. kompletátorů, tedy velkých obchodních firem, které už někdy v minulosti dodávaly široké spektrum zdravotnických přístrojů od magnetické rezonance po vyplachovač ložních mís. Před pěti lety se našly opět jenom dvě. Při takovém modelu vzniká značné riziko, že vyhraje předem domluvená firma, která zaplatí vládcům kraje příslušné provize.
Nakonec tažení za lepší krajské zdravotnictví nevyšlo. V květnu 2012 byl zatčen středočeský hejtman David Rath mimo jiné pro podezření z korupce při rekonstrukcích nemocnic. Jenom v Klatovech byli dost daleko, aby zakázku dotáhli do konce, ostatní hejtmani z obav před opakováním Rathova případu soutěže raději zrušili.
Rath byl nepravomocně odsouzen, dalších pět hejtmanů znovu kandidovalo a své funkce obhájili. Ke zdravotnickým investicím se později vrátili, po trpké zkušenosti ovšem civilizovaným způsobem. To platí s jedinou výjimkou královéhradeckého Lubomíra France. Loni zopakoval zakázku na rekonstrukci včetně nákupu přístrojů, letos v únoru ji však zrušil, protože si zájemci stěžovali na nepřehlednou zadávací dokumentaci. Možná z toho důvodu, že se krajskými volbami loučí s funkcí hejtmana, vypsal v červnu zakázku potřetí.
O tom, jak je tento postup sporný, ovšem věděli nejen dodavatelé zdravotnické techniky, ale také policisté z protikorupčního útvaru, kteří vyšetřovali případ Davida Ratha. Není divu, že opět zasáhli, a nejde jim vyčítat ani to, že tak učinili nedlouho před volbami. Dokud zájemci neodevzdali nabídky, šlo to udělat bez velkých byrokratických komplikací.
Hejtmanská autodestrukce
Kraje mají smůlu. Nejdříve jim bylo vytýkáno, že jejich struktury umožnily vytvoření regionální struktury „kmotrů“ uvnitř ODS, která po osm let kraje ovládala. Pro občanské demokraty mělo negativní následky třeba jen množství skandálů, kterým nemohla republiková centrála čelit. Především ale předseda ztratil nad stranou kontrolu a stal se z větší části vykonavatelem přání regionálních vůdců.
Také ČSSD vládne v krajích osm let a o podstatných záležitostech rozhodují regionální organizace. Pokud předseda Bohuslav Sobotka ztratí krajské volby zvlášť potupným způsobem, bude mít potíže obhájit napřesrok funkci šéfa strany. Teď královéhradecký případ ukazuje, že se během osmi let od pádu ODS poměry v krajích příliš nezměnily ještě v jiném ohledu, tedy v bohorovnosti místních notáblů. Je předčasné hodnotit, co se v Hradci Králové konkrétně přihodilo, ovšem obhájit autodestruktivní rozloučení hejtmana France s politikou určitě nejde.