FBI se dostala do teroristova iPhonu bez pomoci Applu
Průlom do zabezpečení
Američtí vyšetřovatelé se dokázali dostat k obsahu telefonu iPhone používanému jedním z pachatelů prosincového útoku v kalifornském San Bernardinu i bez pomoci společnosti Apple, která tento telefon vyrábí. Ministerstvo spravedlnosti vzápětí odvolalo svou žalobu na společnost, kterou se domáhalo, aby pomohla s odblokováním telefonu. Firma zareagovala prohlášením, že žaloba nikdy neměla být podána, neboť mohla vytvořit nebezpečný precedens. Celý spor byl ostře sledovaný, protože mohl mít širší důsledky pro ochranu osobních údajů.
Ministerstvo požadovalo od Apple, aby Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) poskytl program, který umožní odblokovat telefon iPhone 5C, který vlastnil Syed Farook. Ten spolu s manželkou v San Bernardinu postříleli 14 lidí a dalších 22 zranili. Oba při následné přestřelce s policií zahynuli.
FBI breaks into iPhone of dead San Bernadino shooter https://t.co/DNMqqW42yJ pic.twitter.com/YU90CEkWds
— AJE News (@AJENews) 29. března 2016
FBI zkoumá možnou komunikaci Farooka a jeho manželky Tashfeen Malikové s teroristickou organizací Islámský stát. Inkriminovaný telefon by prý mohl obsahovat důkazy.
Vláda „se úspěšně dostala k údajům ve Farookově iPhonu, a tak už není pomoc firmy Apple potřebná“, uvádí se v dokumentech zaslaných k soudu. Jakým způsobem se expertům pracujícím pro federální úřady podařilo do telefonu proniknout, ministerstvo nespecifikovalo.
Americký výrobce počítačů a telefonů na zprávu zareagoval prohlášením, že k „žalobě nikdy nemělo dojít“, neboť by vynucení přístupu do telefonu mohlo „vytvořit nebezpečný precedens.“ Firma varovala před vytvářením „zadních vrátek“ k obsahu mobilů, zneužitelných zločinci i vládami.
Apple stejně jako další společnosti z oblasti komunikačních technologií si jsou vědomy, že proniknutím do Farookova telefonu dlouhodobý spor s úřady nekončí. Firma je prý připravena vést s vládou dialog o tom, kam až je možné zajít ve spolupráci při vyšetřování zločinů, při nichž policie potřebuje údaje zakódované v telefonech či dalších zařízeních.
Otázka soukromí vs. bezpečnost
FBI použil k odkódování telefonu nespecifikovanou novou metodu, kvůli níž nedávno ministerstvo požádalo o odročení soudního jednání. Ministerstvo si nicméně až dosud ponechávalo prostor pro případnou soudní bitvu s výrobcem. Úřady v této při podporovali pozůstalí po obětech útoku v San Bernardinu.
Apple tlak vlády na spolupráci odmítal i kvůli obavám, že by v budoucnu mohly následovat další požadavky úřadů na přístup k osobním údajům dalších občanů z nejrůznějších důvodů. V tomto sporu se za Apple postavili bezpečnostní experti, ochránci práva na soukromí a další přední technologické firmy jako Google, Facebook či Microsoft.
Někteří právní odborníci tvrdí, že proniknutí do Farookova telefonu může nastavit nové standardy toho, kam až mohou úřady zajít v přístupu do soukromí obyvatel USA. „Co je vhodné a co už by mělo být za hranicí? Co bude FBI dělat s technikou, kterou právě objevila?“ řekl listu Los Angeles Times Gregory Nojemi z nevládní organizace Centrum pro demokracii a technologie (CDT).
Úspěch FBI podle něho přinese mimo jiné nový pohled soudů na všechny další podobné spory, v nichž budou mít úřady těžší přesvědčit justici, aby nařídila firmám spolupráci. Kongres, jehož někteří členové dosud zvažovali přijetí normy, která by společnost Apple právně zavázala k odkódování telefonu, bude zároveň méně ochotný k podobnému kroku někdy v budoucnu sáhnout, dodal Nojemi.