Shnilé maso. McDonald's stahuje kuřecí v Hongkongu a Japonsku
Pobočky rychlého občerstvení McDonald's v Hongkongu a Japonsku přestaly nabízet produkty s kuřecím masem a další vybrané suroviny. Řetězec pozastavil jejich prodej v reakci na obvinění, že dodavatel v pevninské Číně prodává prošlé maso.
McDonald's informoval, že od loňského července do letošního června dovezl některé produkty z šanghajské potravinářské společnosti Shanghai Husi Food. Ta čelí obvinění, že nabízela maso s prošlou lhůtou trvanlivosti nebo nutila zaměstnance, aby používaly i jídlo spadlé na zem. Vše pak putovalo řetězcům rychlého občerstvení, kromě McDonald's i konkurenční společnosti KFC.
Neprojde ani zelenina
McDonald's tvrdí, že mu žádné potraviny od šanghajského dodavatele na skladu nezbyly. Firma již kvůli skandálu stáhla kuřecí nugety z nabídky v Japonsku, kde v pátek také oznámila, že pozastaví veškerý dovoz kuřecích produktů z Číny a přesune tento byznys do Thajska.
Čína je pro McDonald's třetím největším trhem z hlediska počtu provozoven.
V Hongkongu řetězec přestal prodávat i burgery s kuřecím masem McSpicy, saláty s kuřecím, pohárky s kukuřicí a ledový citronový čaj, protože v nich bylo ovoce a zelenina z továrny Husi v jižní Číně. Také přestal používat přísady jako zelený salát, plátky citronu, okurky a některé další druhy zeleniny z jiné odnože podezřelé společnosti s názvem Guangzhou Husi.
Vlastnictví vede zpět do USA
Čína je pro McDonald's třetím největším trhem z hlediska počtu provozoven. Zatím se neobjevily zprávy, že by se v souvislosti se skandálem u zákazníků objevily zdravotní obtíže, uvedla agentura Reuters.
Čínské úřady v rámci vyšetřování skandálu zadržely pět lidí, včetně šéfa Shanghai Husi Food. Šanghajská společnost má amerického vlastníka, kterým je skupina OSI Group z amerického Illinois.
Mateřská společnost řetězce KFC Yum Brands mezitím požádala všechny restaurace KFC a sítě Pizza Hut, aby zakonzervovaly masné produkty z továrny Husi a přestaly je používat.