Až 10 zaměstnanců na 1 uprchlíka. Záchytná zařízení propouštět nebudou

Imigranti v Česku

Až 10 zaměstnanců na 1 uprchlíka. Záchytná zařízení propouštět nebudouNOVÉ 1
Domov

jh Echo24

Česká uprchlická zařízení disponují nepoměrně vysokým počtem zaměstnanců k počtu svých klientů. Ve Vyšních Lhotách je to dokonce desetinásobek a ani v jiných zařízeních to není o mnoho lepší. Správa uprchlických zařízení však nic měnit nehodlá, s obavou z další migrační vlny by to prý bylo nezodpovědné. Zprávu přinesl Český rozhlas.

Rozhlas poukazuje na údaje Ministerstva vnitra, podle něhož k půlnoci z 10. na 11. října pobývalo ve Vyšních Lhotách celkem sedm uprchlíků, přičemž na směny se jim věnuje 68 zaměstnanců. V Drahonicích se o 43 cizinců stará 56 zaměstnanců a v Bělé pod Bezdězem je to 66 zaměstnanců na 25 běženců.

Počet zaměstnanců záchytných center výrazně narostl v loňském roce, kdy Správa uprchlických zařízení otevřela dvě nové centra v Drahonicích a Vyšních Lhotách a navýšila počet zaměstnanců v Bělé pod Bezdězem.

Od loňského října však počet zadržených ilegálních migrantů klesá, a tak celková kapacita zařízení na 943 míst zůstává z větší části nevyužita. Správa uprchlických zařízení ale zatím žádné změny nechystá. „S ohledem na vývoj mezinárodní situace by to nebylo zodpovědné,“ cituje Český rozhlas Kirila Christova, vedoucího oddělení vztahů s veřejností.

Ten doplnil, že správa stále eviduje vysoké počty nově příchozích migrantů na území Evropské unie. Nechystá se proto ani snížení počtu kapacit, ani na propouštění kvalifikovaných zaměstnanců.

Christov doplnil, že menší počet ilegálních imigrantů dává zařízením více prostoru pro individuálnější péči, především pro děti běženců. Ty mají zvláštní péči, v rámci níž se vzdělávají a mají možnost jezdit na výlety. Zařízení volnější režim využívají i k úpravám interiéru a zaměstnaneckým stážím a školení, uvádí Rozhlas.

Čtěte také: Barevní školáci v Británii musí dokazovat, že nejsou uprchlíci