Čínská špionážní loď narušila naše vody, stěžují si Japonci
Výsostné vody
Japonsko si stěžuje na přítomnost čínské špionážní plavidlo, které se objevilo ve středu v jejích teritoriálních vodách. Čína se pokouší bránit tvrzením, že se jednalo pouze o běžné cvičení. Japonci ovšem pokládají tento incident za cílenou provokaci, která ještě více vyostřuje napjatou situaci v regionu. Informaci přinesl server Deutsche Welle.
Čínská loď na shromažďování informací vstoupila do japonských teritoriálních vod ve středu 15. června. Tento incident vyvolal u japonských politiků opětovné obavy z vzrůstajících vojenských aktivit čínské armády.
„Vojenská loď Číny připlula poté, co indické plavidlo vstoupilo do našich teritoriálních vod v rámci společného cvičení Japonska, Indie a Spojených států amerických,“ popsal událost japonský ministr obrany Gen Nakatani.
Zástupci čínského ministerstva obrany ovšem argumentují tím, že jejich loď jednala v souladu s mezinárodním právem a zásadami svobodné plavby. Celá událost byla údajně pouze běžným cvičením a rozhodně tedy neměla nijak ohrozit suverenitu Japonska.
Japonsko se ovšem s takovýmto vysvětlením nehodlá smířit. „Vláda bude pokračovat v co nejdůslednějším hlídáním vzdušného prostoru a vod obklopujících náš národ,“ píše se v prohlášení ministerstva obrany.
Přítomnost čínského špionážního plavidla v japonských teritoriálních vodách vyostřila už tak napjaté vztahy mezi oběma zeměmi. Předmětem vzájemných sporů jsou ostrovy v Jihočínském moři, které si obě země nárokují jako součást svého vlastního území.