Turecko obvinilo 99 generálů a admirálů. Akademici nesmí opustit zemi
Potlačení puče v Turecku
Turecko formálně obvinilo z účasti na víkendovém neúspěšném puči velkou část nejvyšší špičky armády a námořnictva. Jedná se o 99 generálů a admirálů. Turecká vysokoškolská rada (YÖK) zakázala ve středu až do odvolání všem akademickým pracovníkům cestovat do zahraničí. Informovala o tom státní agentura Anadolu. Čistky po zmařeném pokusu o převrat z minulého týdne se po celém Turecku dotkly ve státních institucích už více než 50 000 lidí, kteří skončili ve vazbě, přišli o práci nebo o svou funkci.
Podle informace BBC turecké úřady ve středu formálně obvinili 99 generálů a admirálů tureckých ozbrojených sil z účasti na nepodařeném armádním puči. Jedná se velkou část nejvyššího velení turecké armády.
Už v úterý turecké ministerstvo školství propustilo 15 200 svých zaměstnanců a odebralo licence 21 000 učitelů pracujících v soukromých institucích. YÖK týž den nařídila 1577 děkanům státních i soukromých univerzit v zemi, aby podali rezignaci.
Podle dnešního vyjádření nejvyššího dozorového orgánu nad tureckým vysokým školstvím by měly univerzity okamžitě zpět do vlasti povolat všechny své zaměstnance, kteří v současnosti v cizině už pobývají. Rektory YÖK vyzvala, aby prověřili členy svých akademických sborů kvůli jejich možnému napojení na hnutí duchovního Fethullaha Gülena.
Čtěte také: WikiLeaks zveřejnily statisíce tajných e-mailů Erdoganovy strany
Gülena turecká vláda a prezident Recep Tayyip Erdogan obviňují ze zosnování pátečního pokusu o puč. Gülen, který dlouhodobě pobývá v USA, obvinění odmítl a naznačil, že neúspěšný převrat mohl zinscenovat sám Erdogan, který si chtěl upevnit moc v zemi.
Turecké úřady po pokusu o převrat zahájily rozsáhlé čistky ve státních institucích, jejichž cílem je odstranit z nich Gülenovy údajné příznivce. Dotkly se již více než 50 000 vojáků, policistů, soudců, státních zástupců, učitelů a státních úředníků, kteří byli buď zatčeni, vyhozeni z práce či odvoláni ze svých funkcí.
Čtěte také: Zmučení pučisté se nesmějí setkat s právníky. Jejich tváře mluví za vše
V Ankaře v 11:00 SELČ zasedla za účasti prezidenta Erdogana, premiéra Binaliho Yildirima a klíčových ministrů turecké vlády Národní bezpečnostní rada (MGK) a následně i kabinet. Na jednání by mělo padnout blíže neupřesněné „důležité rozhodnutí“.
Turecké akademiky podpořila Česká konference rektorů (ČKR), jichž se dotkly čistky po zmařeném pokusu o vojenský převrat. Situace podle ní ohrožuje akademické svobody a autonomii škol. Vyjádřila nesouhlas s perzekucí a solidaritu tureckým kolegům. ČKR to uvedla ve svém prohlášení. Vicepremiér pro vědu Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) na svém facebookovém profilu napsal, že se s českými vysokými školami spojí, zda by případně nenašly místo pro některé turecké experty.
Česká konference rektorů dnes uvedla, že vyjadřuje zásadní nesouhlas s perzekucí, kterou turečtí kolegové z univerzit a vysokých škol zažívají. Jsou podle ní v těžké situaci, která ohrožuje akademické svobody a autonomii škol. Čeští rektoři jim vyjádřili podporu. „Podporujeme jejich úsilí za práva na svobodný život a demokracii,“ uvedla ČKR. Vyzvala „všechny lidi dobré vůle a mravů bez ohledu na jejich vyznání a politický názor“, aby se k jejímu prohlášení připojili.