‚Kontrolní referendum‘ o euru? Co to je? diví se Sobotka

Schůzka u prezidenta

‚Kontrolní referendum‘ o euru? Co to je? diví se SobotkaAKTUALIZOVÁNO
Andrej Babiš po lánské schůzce Foto: Repro: ČT
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Prezident Miloš Zeman si dneska sezval do Lán na schůzku k euru zástupce vlády a České národní banky, zároveň také stoupence různých názorů na společnou měnu. Od momentálně horlivého zastánce Zemana, přes pragmatického podporovatele eura premiéra Sobotku, zdrženlivějšího ministra financí Babiše až po skeptického šéfa České národní banky Singera (doprovázeného i svým očekávaným nástupcem Rusnokem). A skladbě odpovídají i výstupy z lánské schůzky.

S neobvyklým nápadem vystoupil ministr financí Andrej Babiš (ANO). O euru by se podle něj mohlo konat referendum, ovšem nezávazné – respektive „kontrolní lidové“, jak po schůzce prohlásil. A to třeba zároveň s příštími parlamentními volbami, které jsou naplánovány na rok 2017 (tedy pokud se nebudou konat volby předčasné...).

Proti tomu se ale později postavil premiér Sobotka. Podle něj je nápad na nezávazné referendum „hodně zvláštní“. „Já nevím, co to je,“ uvedl doslova s tím, že by si vláda neměla „dělat z občanů legraci“. Pokud by se už referendum konalo, mělo by podle Sobotky být závazné. Zavedení eura navíc není na pořadu dne: „V tomto volebním období není o čem hlasovat,“ uvedl.

Babiš si jinak ponechal zdrženlivý přístup k euru, který dal najevo i po skončení lánské schůzky. Podle něj není Česká republika na společnou měnu připravena, situaci navíc komplikuje tristní ekonomický stav Řecka.

Premiér Sobotka po schůzce, která se protáhla na čtyři hodiny, zopakoval, že je pro přijetí eura – byť není tak hrr, jako třeba prezident Zeman. Klady podle Sobotky převažují nad zápory, společná evropská měna by podle něj u nás pomohla zaměstnanosti i konkurenceschopnosti.

A ve svém prohlášení pak ještě premiér diplomaticky uvedl: „Dnešní setkání k euru u prezidenta republiky pokládám za užitečné.“ Podle něj by se mělo o přínosech a rizicích eura víc mluvit. „Dosavadní veřejná debata je v naší zemi slabá, málo odborná a hodně polarizovaná na příznivce a odpůrce evropské integrace jako takové,“ posteskl si.

Což je – kromě toho, že v příštích letech se euro v České republice nezavede - vlastně i jediný společný výsledek lánského posezení, jak vyplývá i vyjádření Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka na Twitteru: „Účastníci nedělního setkání v Lánech se shodli, že je třeba veřejnosti aktivně vysvětlovat plusy i negativa vstupu ČR do eurozóny.“

Čtěte blog Mojmíra Hampla: Euromilci 2.0 a jejich měna pro špatné časy

Zeman opakovaně horuje pro rychlé zavedení společné měny, mluví například už o roce 2018. Skepticky se ale k brzkému přijetí eura staví i Česká národní banka včetně jejího guvernéra Miroslava Singera. Tímto postojem si centrální banka už v minulosti vysloužila kritiku prezidenta Zemana, který v této souvislosti kritizuje také její intervence v kurzu koruny.

Euro je v současné době technicky možné přijmout podle odborníků i politiků nejdříve v roce 2020. Proti zavedení společné evropské měny je podle CVVM momentálně 69 procent Čechů, naopak 24 procent lidí by korunu za euro vyměnilo, zbytek neví. Tímto postojem se Češi dlouhodobě řadí k nejskeptičtějším zemím v otázce přijetí společné měny.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články