TÝDENÍK ECHO: Rusko a Západ v nové studené válce. Kdo přežije?
Co najdete uvnitř
Ukrajinská krize dospěla do zoufale patové situace, kterou se ve čtvrtek pokusili vyřešit politici na mezinárodním summitu v běloruském Minsku. Jak se ale svět dokáže vypořádat s tím, čemu se dá říkat nová studená válka? To je hlavní téma nového Týdeníku ECHO.
Západ neumí na Rusko reagovat a dnes stojí na rozcestí. Buď Ukrajinu obětuje, nebo bude muset vstoupit do tvrdé konfrontace. Konfliktem, který trvá ve východní Evropě už od roku 2013, se zabýval Martin Weiss v rozsáhlém článku Nová studená válka.
O Ukrajině mluvili v Salonu také bývalý ministr a velvyslanec v Rusku Jaroslav Bašta, politolog Michael Romancov a bývalý eurokomisař a diplomat Štefan Füle. Diskuse byla bouřlivá a došlo i ke sporům o příčinách a dosavadním průběhu krize ve východoevropské zemi. Diskutovali také o dodávkách zbraní Ukrajině. Moderoval Daniel Kaiser.
Lenka Zlámalová analyzuje Řecko, ve kterém zvítězila v parlamentních volbách levicová Syriza. V článku Hra nervů. Řecké lavírování na hraně eurozóny popisuje, jak se řeší nejhorší poválečná krize EU.
Petr Holub píše v analýze Konec hornictví ve jménu posvátných limitů o budoucnosti těžby této energetické suroviny. Situaci srovnává s Německem, které na rozdíl od Česka těžbě hnědého uhlí nebrání. Hnědé zlato je podle něj požehnáním i prokletím.
Daniel Kaiser pořídil rozhovor s ministrem dopravy Danem Ťokem, do vlády nominovaným za hnutí ANO.
Špionážní a doposud nikdy nepopsaný příběh prominentního komunisty Milana Švece sestavil Vladimír Ševela v článku Gorbačov zradil, zradím také. Tento Biľakův oblíbenec byl nejdůležitějším komunistou, který emigroval za normalizace. Svazky o jeho útěku do Spojených států byly odtajněny až nyní.
Příběh odvážné Syřanky Suad Nawfal, popisuje Jan Dražan v článku Suad. Sama s plakátem proti ďáblu.
Americký snajpr je film, který rozděluje Ameriku. Proč vzbuzuje emoce a kontroverze píše Ondřej Štindl.