Náboženské napětí trvá. Muslimové nesnesou Izraelce ani na olympiádě

Kontroverze na hrách v Riu

Náboženské napětí trvá. Muslimové nesnesou Izraelce ani na olympiáděNOVÉ
Izraelské gymnastky před odjezdem do Ria Foto: Foto: Israel Ministry of Foreign Affairs/Israel Olympic Comittee
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Nenávist mezi arabským světem a Izraelem se přenesla z běžného života i do světa sportu. Nejnověji vyplavala na povrch při letní olympiádě v brazilském Rio de Janeiru. Muslimští sportovci při ní odmítají jezdit jedním autobusem s společně s izraelskou výpravou, nastoupit do vzájemných zápasů, nebo dokonce podat ruku svému soupeři.

Judistický zápas mezi Egypťanem Islámem Šibabim a izraelským reprezentantem Orem Sassonem skončil ještě před vypršením časového limitu výhrou Izraelce. To nejzajímavější se ovšem událo až při závěrečném rozloučení sportovců. Když Sasson natáhl k poraženému soupeři ruku, Egypťan zakroutil hlavou a poodstoupil. Rozhodčí ho zavolal zpět na tatami, aby se přemožiteli uklonil, na což Šahábí reagoval pouze krátkým pokývnutím.

Podání ruky není narozdíl od úklony podle mezinárodních pravidel povinné, celou věcí se ale i tak začal okamžitě zabývat Mezinárodní olympijský výbor. „Jeho chování bylo v rozporu s fair play a duchem přátelství, který je součástí olympijských hodnot,“ rozhodl nakonec MOV a dodal, že Egyptský olympijský výbor judistův čin odsoudil a poslal ho domů.

Čtěte také: Egyptský judista v Riu prohrál s Izraelcem. Odmítl mu podat ruku

Podezření vyvolal i další zápas juda, jehož účastnicí byla sportovkyně z muslimského světa. Joud Fahmyová, původem ze Saúdské Arábie, by v případě vítězství nad reprezentantkou z ostrova Mauricius musela v dalším kole nastoupit proti judistce z Izraele. Ošidnou situaci vyřešila Fahmyová tím, že se omluvila kvůli zdravotním problémům. Média ovšem přinesla informaci o tom, že ještě den před zápasem v pořádku trénovala a nebyla na ní znát sebemenší známka zranění.

Čtěte také: Vyhnula se judistka Saúdské Arábie zápasu s Izraelkou?

Skandál provázel i kvalifikaci na ženský boxerský turnaj pod pěti kruhy. V jednom z utkání proti sobě měla nastoupit Syřanka Ala Ghasounová a členka výpravy z Iraele. K zápasu ale nakonec nedošlo, muslimská boxerka totiž odmítla do ringu dorazit kvůli politickým důvodům.

„Zápas se soupeřem z Izraele by znamenal, že já jako reprezentant Sýrie, uznávám existenci státu Izrael,“ vysvětlila Ghasounová. Za tento čin však boxerce prozatím nebyl vyměřen žádný trest.

Na první projev antisemitismu na hrách přitom Izraelci nemuseli čekat příliš dlouho. Dočkali se ho totiž hned před slavnostním zahájením, když jim olympijská výprava Libanonu zabránila nastoupit do autobusu, který měli reprezentanti obou národů společně sdílet cestou na stadion.

Čtěte také: MOV varoval Libanonce. ‚Nebudeme s Izraelci na jednom místě,“ tvrdí dál

Ještě před samotným zahájením olympiády si navíc na sportovní svaz Izraele stěžovala palestinská plavkyně Mary al-Atrashová. Té bylo údajně znemožněno trénovat před hrami v padesátimetrovém bazénu a sportovkyně se tak musela připravovat pouze na poloviční délce. Představitelé Izraele ovšem tuto skutečnost odmítli s tím, že Atrashová už dříve odmítla podat si žádost o povolení cestovat do Jeruzaléma, kde by ji trénink bez problému umožnili.

Čtěte také: ‚Všechny vás měli zplynovat,‘ ulevil si tenista na adresu soka z Izraele

Izraelci zbořili dům Palestince, který ubodal 13letou dívku

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články