Denní světlo jsem neviděl 10 měsíců, říká propuštěný novinář

VÁLKA V SÝRII

Denní světlo jsem neviděl 10 měsíců, říká propuštěný novinář
Didier François a Edouard Elias krátce po propuštění. Vyčerpaní, ale šťastní. Foto: Le Parisien
3
Svět
Sdílet:

Sýrie je pro novináře nejnebezpečnějším místem na světě. Čtveřice francouzských novinářů měla štěstí. Po deseti měsících věznění získali svobodu. Doma je čekalo nejen šťastné shledání s rodinami, ale přivítal je také prezident Hollande.

Čtyři francouzští novináři unesení v Sýrii, kteří se v noci na sobotu dostali na svobodu, dorazili do Francie. Nejprve přiletěli na vojenskou základnu Évreux na severozápadě země, poté vrtulníkem na leteckou základnu Villacoublay u Paříže. Tam je přivítal francouzský prezident François Hollande, ministr zahraničí Laurent Fabius a jejich rodiny i kolegové.

Zatímco na předchozích záběrech těsně po svém propuštění ze zajetí, kde strávili deset měsíců, byli novináři ještě zarostlí a s dlouhými vousy, na letišti byli již oholení. Z bouřlivého přivítání byli velmi dojatí. "Jsme šťastní, že jsme volní," řekl třiapadesátiletý Didier François. "Děkujeme tureckým autoritám, které nám opravdu moc pomohly. Je nádherné zase vidět oblohu, moci svobodně chodit a volně dýchat," dodal propuštěný novinář. "Byla to dlouhá doba, ale nepochybovali jsme o tom, že se dostaneme na svobodu," dodal.

Za únosem stáli islamisté ze skupiny ISIL

"Edouard Elias, Didier François, Nicolas Henin a Pierre Torres se těší dobrému zdraví navzdory extrémně tvrdým podmínkám jejich zajetí," uvedla francouzská prezidentská kancelář ve svém prohlášení. Po setkání se svými blízkými se novináři ještě odebrali do vojenské nemocnice Val de Grace ve francouzské metropoli, kde jim mají provést všechny nezbytné zdravotní testy.

Didier François, který pracoval pro rozhlasovou stanici Europe 1, a fotograf Edouard Elias byli uneseni severně od Halabu 6. června 2013. Nicolase Hénina, píšícího pro časopis Le Point, a fotografa na volné noze Pierra Torrese zajali o něco později 22. června. Za jejich únosem podle všeho stáli islamisté z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL).

Turečtí vojáci je považovali za pašeráky

Turečtí vojáci muže objevili v noci na sobotu na hranicích se Sýrií. Nejprve se domnívali, že jsou to pašeráci a vzali je na policejní stanici v malém městě Akcakle poblíž hranic. Posléze si uvědomili svůj omyl, když zjistili, že muži mluví francouzsky. Francouzské úřady okolnosti propuštění novinářů nezveřejnily.

Jeden z reportérů Nicolas Henin, kterého hned na letišti vítaly jeho dvě děti, nicméně televizi France 24 popsal, že je k hranicím dovezli jejich únosci. "Nasměrovali nás k pozicím turecké armády, kde jsme byli očekávaní," řekl sedmatřicetiletý Henin. "Všichni čtyři jsme překročili hranice s rukama v kapsách, není pravda, že jsme měli zavázané oči," vyvrátil předchozí tvrzení některých tureckých médií. "Naše propuštění bylo opravdové překvapení," dodal.

Drželi nás připoutané k sobě někde ve sklepě

Henin dále popsal, jak se svými vězniteli cestoval po celé Sýrii. "Bylo to složité, drželi mě na několika místech, v různých typech vězení. Většinou s jinými lidmi. Někdy jsme cestovali i několik dní," řekl Francouz. Nejhorší prý pro něj byl okamžik, kdy se tři dny po svém únosu pokusil utéct. Na svobodě ale strávil jen jednu noc a únosci ho zase dopadli.

Didier François ke svému věznění dále uvedl: "Z deseti a půl měsíce zajetí jsem celých deset neviděl denní světlo. Měsíc a půl jsem strávil připoutaný k jiným vězňům někde ve sklepě." Vyjádření novináře přinesl deník Le Monde. "Naše rodiny však trpěly víc než my. Dělali jsme v Sýrii svou práci, byla to naše volba. Naše rodiny si to ale nevybraly," dodal novinář zlomeným hlasem plným emocí, napsal deník Le Parisien.

V Sýrii zemřelo již 63 novinářů

Sýrie zůstává podle Výboru na ochranu novinářů nejnebezpečnějším místem pro žurnalisty od roku 2013. Jen za loňský rok zde zemřelo 29 novinářů a od začátku konfliktu jich padlo za oběť své práci nejméně 63, uvedla CNN. "Počet úmrtí v Sýrii však netvoří celkový obrázek o tom, jaké nebezpečí zde novinářům hrozí. Byl zaznamenán také bezprecedentní počet únosů. Během loňského roku bylo v Sýrii uneseno 60 žurnalistů a 30 z nich se stále pohřešuje," uvedl výbor. Zpráva o propuštění francouzských novinářů přichází pouze několik týdnů po propuštění dvou španělských novinářů, které rovněž zadržovala organizace ISIL.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz