Na Vučiće létaly v Srebrenici kameny. ‚Pokus o vraždu,‘ tvrdí Srbsko

Výročí masakru

Na Vučiće létaly v Srebrenici kameny. ‚Pokus o vraždu,‘ tvrdí SrbskoAKTUALIZOVÁNO 4
Svět
Echo24
Sdílet:

Masakr v Srebrenici, při kterém Srbové před dvaceti lety zavraždili 8000 muslimských (nyní bosňáckých) mužů a chlapců, měl dohru i v sobotu. Pietní akt, kterého se zúčastnili státníci z řady zemí světa, musel urychleně opustit srbský premiér Aleksandar Vučić, když na něj dav začal slovně útočit. Na odjíždějícího politika pak lidé dokonce začali házet lahve a kameny, informují agentury. Přitom sám srbský premiér označil v otevřeném dopise dvacet let starou událost za ohavný zločin. 

„Dvacet let uplynulo od strašlivého zločinu ve Srebrenici. Neexistují slova, která by mohla vyjádřit žal a lítost nad oběťmi a také hněv vůči těm, kteří tento ohavný zločin spáchali,“ napsal nynější srbský premiér Vučić před pietním aktem v otevřeném dopise. Záměrně se však vyhnul slovu genocida, informovala agentura AFP.

Jeho dopis však očividně nestačil řadě přítomných, kteří premiéra začali častovat nadávkami a následně na jeho odjíždějící vůz zaútočili letícími kameny a lahvemi. Premiéra musela bránit ochranka mimo jiné tím, že jej ukryla pod roztažený deštník. Srbské ministerstvo vnitra označilo celý incident za pokus o vraždu.

 

Na fotografiích je poznat, že na srbskou delegaci přiletěla přinejmenším také jedna bota, což je v muslimské společnosti považováno za jednu z největších urážek.

Srbský premiér přitom ještě před incidentem hovořil s některými z pozůstalých po srebrenických obětech a s několika z nich si také potřásl rukou.

Bosenskosrbské ozbrojené síly se v červenci 1995, na samém sklonku války v Bosně, zmocnily enklávy Srebrenica, která byla v té době pod ochranou jednotek OSN. Ženy, děti a starce Srbové dopravili na muslimská území, na 8000 mužů a chlapců ale tehdy zmasakrovali. Nizozemští příslušníci mírových jednotek tomu nedokázali zabránit: nebylo jich dost a neměli dostatek zbraní.

Čtěte také: Srebrenica? A genocida? Rusové vetovali rezoluci OSN

Ostatky obětí tohoto masakru byly později nalezeny v různých masových hrobech a byly identifikovány pomocí analýzy DNA. Dosud bylo exhumováno téměř 7000 těl. Řada lidí se ale dodnes pohřešuje. 

Sobotního pietního aktu, při němž se na hřbitově v nedaleké Potočari pohřbívá dalších 136 nově identifikovaných obětí, se účastní i řada zahraničních delegací, mimo jiné ze Spojených států pod vedením někdejšího prezidenta Billa Clintona. Českou republiku zde reprezentuje předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Na shromáždění je přítomná také bývalá ministryně USA a československá rodačka Madeleine Albrightová, britská princezna Anna nebo jordánská královna.

Pietě přihlíží desetitisíce lidí.

Čtěte také: Srbsko zadrželo přímé vykonavatele srebrenického masakru

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články