Kurdové se snaží znovu dobýt přehradu u Mosulu
Kurdské síly dnes se vzdušnou podporou amerického letectva zahájily ofenzivu na opětovné získání přehrady u severoiráckého Mosulu. Podle agentury AFP jde o první pokus Kurdů o znovudobytí vodního zdroje, nad nímž získali 7. srpna kontrolu ozbrojenci z organizace Islámský stát (IS).
Bagdád chce strategicky důležitou přehradu získat zpět pod svou kontrolu, do pozemní operace se proto zapojily i kurdské jednotky. Ofenziva se uskutečnila jen krátce poté, co islámští radikálové v pátek podle BBC zmasakrovali na severu Iráku nejméně 80 mužů z náboženské menšiny jezídů.
„Pešmergové (kurdští bojovníci) převzali, s americkou podporou, kontrolu nad východní stranou přehrady,“ řekl generál Abdal Rahmán Kuríní. „Zabili jsme několik členů IS. Pokračujeme v postupu a v příštích hodinách bychom měli oznámit dobré zprávy,“ dodal generál.
Podle svědků letecké údery proti radikálům začaly dnes brzy ráno a boje pokračovaly i odpoledne. Podle amerických médií se na nich podílely americké bojové letouny a bezpilotní stroje, které ze vzduchu poskytovaly podporu iráckým a kurdským vojákům na zemi. Podle BBC News bylo zabito nejméně 11 bojovníků IS.
Přehrada leží na řece Tigris asi 50 kilometrů severně od Mosulu a pro islamisty představuje cennou kořist. Nádrž totiž zásobuje vodou rozsáhlé území, navíc tam funguje výkonná hydroelektrárna. Panují obavy, že islamisté mohou odstřihnout statisíce lidí od dodávek vody a elektřiny a také vytopit řadu měst v okolí.
Extremisté z IS dobývají na severu Iráku stále nová území. V pátek sunnitští bojovníci ve vesnici nedaleko hory Sindžár pozabíjeli přinejmenším 80 mužů z náboženské menšiny jezídů, masakr trval asi hodinu. Muži prý dostali na výběr, buď konvertují k islámu, nebo budou zabiti. Ozbrojenci z přepadené vesnice navíc unesli asi stovku tamních žen a dětí.
Více čtěte zde: USA opět útočili na islamisty. Ti zabili 80 jezídů, nechtěli konvertovat
Rada bezpečnosti OSN v New Yorku uvalila na členy IS sankce. V Iráku se nyní vkládají naděje do nové vlády, kterou sestavuje designovaný premiér Hajdar Abádí. Ten se bude pokoušet sjednotit zemi, kterou sužují narůstající rozpory mezi sunnity, šíity a Kurdy.
Do Iráku proudí pomoc i z Německa
Na krátkou plánovanou návštěvu dnes do Iráku přicestoval německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Cílem jeho návštěvy je zjistit, jak zde Německo může pomoci proti islamistům a jak zajistit pomoc desítkám tisíc uprchlíků. V Bagdádu se ministr sešel s Abádím, poté navštívil uprchlický tábor v metropoli iráckého Kurdistánu Irbílu, kde v jedné škole bydlí 50 rodin. Převážně se jedná o jezídy pronásledované IS.
Steinmeier uprchlíkům přislíbil z Německa další humanitární pomoc: „Jde také o to zajistit novou výstavbu domů, abyste se mohli vrátit do svých vesnic. Musíme nyní vytvořit takovou situaci, kdy již IS nebude podporována částí iráckého obyvatelstva,“ citovala jeho slova agentura DPA.
Krátce před Steinmeierovou návštěvou dorazila do Iráku první německá humanitární pomoc. Pět vojenských letounů naplněných 36 tunami humanitárního nákladu dodalo zejména vodu, přikrývky, ale i léky a jídlo pro ty, kteří museli kvůli bojům s islamisty opustit své domovy.
Čtěte také: Irák vítá českou pomoc: zbraně Kurdům